Právnická fakulta v Plzni má opět problémy. Byla jí pozastavena akreditace

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Balik Stanislav
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) už v minulosti čelila aféře s nestandardním průběhem studia. Nyní jí Národní akreditační úřad (NAÚ) opět omezil akreditaci. Důvodem má být údajně neférové přidělování bodů při přijímacích zkouškách.

NAÚ kontroloval dodržování právních předpisů na ZČU od května roku 2021 do ledna 2022. Podle zápisu ze zasedání Rady tohoto orgánu, které proběhlo 20. a 21. dubna 2022, byly odhaleny nedostatky v programu celoživotního vzdělání při studijním oboru Právo a právní věda.

Body navíc za nedokončený kurz

Program celoživotního vzdělání byl univerzitou označován jakýmsi nultým ročníkem studia práv. Většinou se do něj přihlásili lidé, kteří neuspěli u přijímacích zkoušek a za rok to chtěli zkusit znovu. NAÚ se ale nelíbí, že při absolvování tohoto kurzu dostane uchazeč u nadcházejících přijímacích zkoušek body navíc.

„Důvody pro zahájení řízení se týkají nastavení přijímacího řízení, které podle názoru akreditačního úřadu není v souladu s podmínkou rovného přístupu, rovného zacházení, protože jsou bonifikováni absolventi programu celoživotního vzdělávání, který uskutečňuje Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni,“ vysvětlil ČTK zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Díky této praxi se tak na univerzitu mohli dostat lidé, kteří měli reálně horší výsledky u přijímacích zkoušek než jejich kolegové.

NAÚ navíc zjistil ještě další pochybení, a to že některým uchazečům byly připsány plusové body i přesto, že program celoživotního vzdělávání ve stanoveném termínu ani nedokončili.

Spory mezi děkanem a rektorem

Potíže jsou ale zřejmě také uvnitř univerzity samotné. Svědčí o tom jednání jejího rektora Miroslava Holečka. „Byli jsme předmětem kontroly Národního akreditačního úřadu. Výsledkem byl protokol, na základě kterého jsme mohli podat námitky,“ vysvětluje nastalou situaci děkan Právnické fakulty ZČU Stanislav Balík.

„My jsme je zapracovali, projednali jsme je s prorektorkou pro studijní záležitosti a byly předloženy rektorovi k podpisu. On je odmítl podepsat,“ doplnil pro iDNES děkan. Akreditační úřad tak prozatím omezil škole akreditaci a vyčkává, jak se k tomu sama instituce postaví.

Dříve se na škole s tituly zřejmě obchodovalo

Právnická fakulta Západočeské univerzity nechvalně proslula už v roce 2009. Tehdy došlo k odhalení obrovského množství nekalých praktik, které na této fakultě fungovaly.

Jednalo se například o takzvané rychlostudenty, uchazeče přijaté bez přijímacího řízení a velké množství opsaných rigorózních prací. Podezření o nekalém získání akademického titulu tehdy padlo na značné množství politiků, policistů, lobbistů a jejich dětí.

Právnická fakulta tak byla středem pozornosti i terčem vtipů. Na druhou stranu, o to více bylo dění na fakultě v dalších letech sledováno. Pro Přehledně24 například jedna ze studentek fakulty, která ke studiu nastoupila v roce 2011, sdělila: „Myslím, že právě kvůli té kauze bylo studium práv v Plzni náročnější než dřív. Soudím tak na základě zkušeností starších studentů, ale i poté, co jsem zažila studia v Praze.“

Zdroj: ČTK, iDNES, Národní akreditační úřad, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články