Dohoda je uzavřena. Ministři obrany Česka a USA se shodli na podmínkách obrany

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jana cernochova
Zdroj: Profimedia

Jana Černochová se vydala do USA s cílem dojednat vzájemnou obrannou dohodu mezi oběma zeměmi. Dohoda DCA má však spíše obecný charakter, tedy nezmiňuje třeba přesný počet vojáků.

Černochová jednala s ministrem obrany Lloydem Austinem přímo ve Washingtonu, D.C. Kromě současného dění ve východní Evropě Černochová řešila s Austinem také modernizaci české armády.

Česko bude mít v plánovaných projektech prioritu

Stíhací letadla nebo vrtulníky – to by mohlo být nové vybavení pro českou armádu. O detailech se samozřejmě bude teprve jednat. Dohodu, kterou Černochová s Austinem podepsali, připravovala již vláda Andreje Babiše. Bude platit celých deset let.

„Dohoda významně usnadní podnikům českého obranného a bezpečnostního průmyslu získat americké obranné veřejné zakázky, což je v tuto chvíli blokováno americkou legislativou, která preferuje dodavatele z USA,“ najdete na webu ministerstva.

Černochová bere podpis smlouvy jako signál, že USA počítají s Českou republikou do budoucna a chtějí s ní uzavírat další smlouvy. Ministerstvo už několikrát uvedlo, že dohoda zastřeší z právního hlediska spolupráci mezi Českem a USA v obranné oblasti. O konkrétní podobě smlouvy se ale může jednat i několik měsíců.

Co se týče dříve ministryní avizované americké základy v Česku, zájem o její zřízení musí být oboustranný, o této možnosti zatím Černochová s Austinem nemluvila. Spojené státy již mají dvě základny v sousedním Slovensku, není tedy jisté, jestli by zde chtěly ještě další. Hlavním tématem diskuze tak byla modernizace české armády.

Černochová dostala přímo od Austina příslib, že Česko bude jasnou prioritou v případě, kdyby se vyskytl modernizační projekt. Mluvilo se také o tom, že je nutné dodání vojenské techniky. Kvůli válce na Ukrajině je zvýšená poptávka o zbrojní nákupy. Ministryně obrany také chtěla, aby se urychlil nákup vrtulníků.

Austin ocenil především odhodlanost pomoci Ukrajině

„Bavili jsme se o tom, zda by nepřišly dřív nebo jich nepřišlo větší množství,“ řekla Černochová. Objednáno je aktuálně 12 vrtulníků, ale armáda by potřebovala počet zvýšit na 30. Také je možné, že se budou pořizovat použité helikoptéry. Česká vláda pak dostala od Američanů pochvalu za to, jak pomáhá postižené Ukrajině.

Černochová nakonec pozvala amerického ministra obrany do Prahy. Austin uvedl, že se spolu zase setkají v kritickém okamžiku pro evropskou bezpečnost kvůli invazi na Ukrajině. „Oceňuji postoj váš a vaší vlády k poskytnutí vojenské a humanitární pomoci Ukrajině,“ řekl.

„Vím, že Češi tady dnes slyší ozvěny minulosti. A my si pamatujeme odvahu a odhodlání, které Češi prokázali v roce 1968, když čelili útočícím tankům přijíždějícím z Moskvy. Takže není překvapením, že jste se postavili za suverenitu a sebeobranu Ukrajiny,“ doplnil ještě Austin.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, České noviny, Novinky, iRozhlas

Autor: Raina TomanováSouvisející články