Dominik Feri už v politice nebude. Tahle žena ho nahradila

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sommerova Olga
Zdroj: Profimedia

Dominik Feri do konce měsíce skončí v Poslanecké sněmovně. TOP 09 musela najít vhodného kandidáta na jeho místo. Včera ho strana představila. Bude jím režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, která informaci vzápětí potvrdila. Podle tiskové zprávy TOP 09 ji bude zajímat především kultura a veřejnoprávní média.

Spojení Olgy Sommerové se stranou TOP 09 se datuje již od roku 2017, kdy byla ona sama na její kandidátce, a to za stranu LES. V parlamentních volbách tehdy získala 9204 preferenčních hlasů. Podle TOPky je to jasný znak toho, že právě režisérka bude dobrou volbou.

Sommerová bude bojovat za nezávislost ČT

Myslí si to i předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Jsem přesvědčena o tom, že hlas paní Olgy Sommerové bude slyšet zejména ve chvílích, kdy se budou poslanci zabývat budoucností České televize a smyslem veřejnoprávních médií,“ uvedla ve stranickém prohlášení.

„Vím, že v této oblasti zastává stejné hodnoty jako TOP 09, ctí nejenom nezávislé a objektivní zpravodajství ČT, ale také důležitost tuzemské autorské tvorby. Paní Sommerovou tímto ve Sněmovně vítám a přeji jí během výkonu mandátu vše dobré,“ doplnila na závěr Pekarová Adamová.

Olga Sommerová je známá dokumentaristka. V sedmdesátých letech vystudovala FAMU. Po revoluci se tam vrátila jako pedagožka a byla tam také jmenována docentkou. Její filmy mají obvykle sociální témata a zabývají se mezilidskými vztahy. Režisérka věnovala značnou část své práce České televizi, jednalo se například o projekty GEN, Jak se žije…, Třináctá komnata a další.

Je tedy jasné, že ji osud České televize bude intenzivně zajímat. Na konci loňského roku se například zúčastnila demonstrace, která se konala právě před budovou ČT. Tehdy ji svolal spolek Milion chvilek pro demokracii. Sama také napsala otevřený dopis premiéru Andreji Babišovi, kde varovala právě před politizací tohoto média.

„Přechod z náměstí a demonstrací proti vládě do Poslanecké sněmovny a hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude vyvrcholením mé občanské angažovanosti. Před čtyřmi lety jsem kandidovala za Liberálně ekologickou stranou, která už při vzniku před osmi lety varovala před nebezpečím mocenských, politických i ekonomických zájmů současného Ruska a vyzývala k odklonu od fosilních paliv a řešení klimatické krize. Vývoj nám dal za pravdu,“ říká ke své kandidatuře sama Sommerová.

Feri se chce bránit u soudu

Jejím úkolem bude nahradit poslance Dominika Feriho. Ten se vzdal svého mandátu na základě právě probíhající kauzy, ve které ho mělo několik dívek obvinit ze sexuálního násilí a nevhodného sexuálního chování. S informací přišel na začátku týdne Deník N a web A2larm.

Sám Feri vydal k aféře vyjádření na svém instagramu. Tam uvedl, že se nikdy nedopustil žádného sexuálního násilí. Dále se omluvil všem, koho se jeho chování někdy nějakým způsobem dotklo či mu přišlo nepatřičné. Vše má nyní v rukou policie. Mladý politik se rozhodl, alespoň než bude vynesen rozsudek, vzdát se svého poslaneckého mandátu i místa na kandidátce v TOP 09.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články