Mladší ročníky o očkování proti koronaviru nestojí. Známe jejich důvody

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani mladych
Zdroj: hedgehog94 / Shutterstock.com

Z neděle na pondělí byla spuštěna registrace k očkování proti koronaviru pro věkovou kategorii od 35 let. Za prvních 13 hodin se přihlásilo jen 101 000 zájemců. Snižující se zájem o vakcinaci v souvislosti se snižujícím se věkem ale lékaři předpokládali, uvádí server lidovky.cz.

V tuto chvíli je naočkováno alespoň první dávkou již 55 % lidí nad 40 let, jak uvádí na svém twitteru Chytrá karanténa. Už z březnového průzkumu agentury STEM pro ministerstvo zdravotnictví vyplynulo, že o očkování nejvíce stojí lidé starší 60 let. „Měla by být snaha tu očkovací kampaň na mladší rozšiřovat,“ říká pediatr Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.

Mladé nalákají celebrity a youtubeři

„Obecně se očekává, že mladší lidé se do očkování tolik nepohrnou,“ uvedl již dříve mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Ministerstvo se v posledních dnech snaží cílit očkovací kampaň na mladší ročníky. Pomoci mají známé tváře i možnost pohodlně cestovat a kulturně žít.

„Influenceři, youtubeři, herci, zpěváci, sportovci budou ke svým fanouškům nenásilnou cestou mluvit o výhodách, které očkování přináší. Někteří už to udělali, další agentura oslovila. Jejich vzkaz musí přijít až v době, kdy na ně přijde řada. Musí být uvěřitelní. Proto ve spojení s agenturou nebo sami vymýšlí obsah, jak své fanoušky vybídnout k očkování,“ popisuje Vořechovský plán ministerstva zdravotnictví.

K podpoře očkování se na sociálních sítích připojuje mnoho známých osobností. Plánovanou kampaň už údajně podpořili herečka Ester Geislerová, moderátoři Aleš Háma a Libor Bouček, zpěvačka Victoria Velvet nebo youtuber Lukáš Fritscher. Výsledkem má být motivace lidí ve věkové kategorii 16+ přihlásit se do pořadníku.

Už nyní existují očkovací místa, v nichž nabídka převyšuje poptávku, se spuštěním registrací pro věkovou kategorii nad 30 se očekává další pokles zájmu. Podle šéfky Katedry marketingové komunikace a public relations Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Denisy Hejlové může být příčinou i to, že mnoho mladých lidí podléhá šířeným dezinformacím.

Mladé ženy podle ní často mají obavy, že po očkování budou mít problémy s otěhotněním. Navíc se lidé nižšího věku koronaviru tolik nebojí. „Mladí lidé nevnímají nemoc covid-19 jako něco, co by je přímo ohrožovalo. Mnozí z nich nemoc prodělali bez následků. Nenechávají se očkovat ani proti chřipce, proto nevidí důvod, proč se nechat očkovat proti koronaviru,“ uvedla Hejlová pro iRozhlas.

Nesmíme usnout na vavřínech, varují odborníci

Podle virologa Libora Grubhoffera mnoho lidí falešně ukolébal ústup pandemie v posledním měsíci. „Řešení vidím v intenzivní, chytré propagaci očkování, v trpělivém vysvětlování záludností této nové respirační nákazy, se kterou se lidstvo teprve seznamuje a která pro nás skrývá zatím spoustu nezodpovězených otázek,“ řekl.

Uvedl také, že by bylo nezodpovědné na klesající zájem o očkování ze strany mladých lidí nereagovat. „I jejich imunitu získanou bezpečným očkováním potřebujeme do celkové bilance pro kolektivní imunitu,“ dodal. V současnosti je plně naočkováno asi 1,2 milionu Čechů, první dávku má za sebou kolem 4,5 milionu občanů.

Spuštění registrací k očkování od 16 let se dá očekávat v příštím týdnu: v pondělí se otevřely registrace pro kategorii 35+, od středy  je hlášena možnost registrace pro občany starší 30 let, další kategorie nejsou avizovány, očkování by tedy začátkem června mělo být dostupné pro všechny zájemce.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články