Dopravní podnik otočí některé sedačky v metru o 90 stupňů. Podle ankety na nich lidé sedí nejčastěji bokem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
metro praha
Zdroj: Shutterstock

Na linkách A a B v pražském metru se od podzimu otočí některé sedačky o 90 stupňů. Rozhodl o tom dopravní podnik na základě zákaznické ankety. Ta jasně dokazuje, že lidé si na jednosedačce umístěné proti dvousedačce u dveřního prostoru raději sednou nohama do uličky.

„Je tomu již dva roky, co na žádost vedení hlavního města ve vybraných vlacích 81-71M otočené jednosedačky testujeme. V současnosti je upravena polovina jednosedaček ve dvanácti soupravách metra na linkách A a B, jinými slovy každá druhá jednosedačka,“ řekl pro deník Metro šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Dodal, že si tímto způsobem cestující sedají automaticky, aby měli více prostoru vůči ostatním proti sobě, zároveň ale si tak lidé sedají, i když proti nim nikdo nesedí. Je to ovšem nepohodlné vzhledem k tomu, že sedačka je umístěna tak, aby lidé seděli proti sobě.

Může za to prý i covid

Podle dotazníku preferuje otočení sedaček směrem do uličky více než 60 % osob. Mluvčí dopravního podniku přitom tvrdí, že na vině může být i covid. „Lze to interpretovat jako jistou formu sociálního odstupu nebo jako důsledek pandemie covidu-19,“ řekl.

„Pouze pro zhruba 12 procent hlasujících není důležité, na jakém typu místa sedí. Pokud ale účastníci ankety sedí na jednosedačce, téměř polovina z nich se vždy opírá o bočnici. Činí tak bez ohledu na to, jestli je jednosedačka už otočena, nebo nikoli,“ doplnil.

Podle cestující Jany ale nemá způsob sezení s covidem nic společného. „Já si sednu vždy nohama do uličky, aby měli lidé proti mě více místa, aby se jim lépe vystupovalo. A upřímně jsem nikdy neviděla nikoho, kdo by seděl čelem k ostatním, pokud tedy necestují společně,“ říká pro Přehledně24.

„Podle mě to není o sociálním odstupu, ale spíše i o slušnosti. Nechceme zabírat místo, které někdo využije například na zavazadlo. Navíc se nemusíme zvedat v případě, že chce člověk u okna vystoupit, ale kvůli našim nohám nemůže,“ doplňuje její slova kamarádka Jitka.

Vyzkoušeno, ověřeno

Že je cesta na jednosedačce otočené do uličky pohodlnější, si vyzkoušel i politik Adam Scheinherr, který společně s dopravním podnikem na anketě spolupracoval.

„Před dvěma lety jsem přišel s nápadem zkusit na přeskáčku otočit sedačky v metru. Pražané tak sedají a já to nedělám jinak – sedím na samostatné sedačce naproti dvojce s vytočením nohou do uličky,“ přiznal.

„Ankety se zúčastnilo více než 20 000 lidí a z odpovědí vyšlo najevo, že se cestujícím otočení skutečně líbí. Proto začneme sedačky postupně otáčet ve všech soupravách linek A a B. Vždy budou naproti sobě jedna otočená a jedna ne, aby si každý mohl vybrat podle svých preferencí,“ dodal ve svém příspěvku na facebooku.

Zdroj: Facebook, Metro, Pražský deník, iDNES, Refresher, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články