Dostaneme nové občanky. Jakou revoluční změnou projdou a co to pro nás znamená? Ne všem se to bude líbit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
obcansky prukaz
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Už letos obyvatelé České republiky s největší pravděpodobností budou dostávat nové občanské průkazy, které přicházejí s revoluční novinkou. Senát totiž schválil nový zákon o občanských průkazech.

Už je i známé datum, kdy nový zákon přijde v platnost. Norma nabude účinnosti 2. srpna v souladu s nařízením Evropského parlamentu. Nově totiž budou na občanských průkazech čipy, na kterých budou i otisky prstů.

Tato změna ale neznamená, že průkazy budou vypadat jinak, stále musí splňovat určitá kritéria. Součástí občanek bude muset být i strojově čitelná část.

To z toho důvodu, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy. Jejich podobu stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví.

Platnost průkazu se prodlouží

Průkazy budou mít u dětí nad 15 let věku stále platnost deset let, jako tomu bylo doposud. V případě dětí, které jsou mladší šesti let a zákon jim umožňuje mít občanský průkaz, se z dvouleté platnosti prodlouží na pět let.

Prodloužení se ale netýká jen dětí, ale i lidí nad 70 let. „To je nyní možné zatím jen u dětí od šesti do 15 let věku. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let,“ sdělila ČTK na svých stránkách.

otisk prstu

Zdroj: PopTika/Shutterstock

Nový zákon myslí i na to, co dělat v případě, že svůj průkaz znehodnotíte. „Lidé si podle předlohy budou moci nově znehodnocený občanský průkaz ponechat. Při vyzvednutí nové občanky nebudou muset dokládat svou totožnost jiným průkazem,“ sdělila ČTK.

Nové průkazy bez rodného čísla

Od povinnosti poskytnout otisky prstů budou osvobozeny děti mladší šesti let. Stejné to bude i u lidí, u kterých je fyzicky nemožné otisky prstů odebrat. Tutéž výhodu budou mít i děti do 12 let, pokud si nebudou přát otisky poskytnout. Pokud ale odebrání otisků nebude možné pouze dočasně, občanský průkaz bude mít platnost jednoho roku.

„Zákon má zrušit vydávání občanských průkazů bez strojově čitelných údajů s měsíční platností, které byly vydávány v souvislosti s výkonem volebního práva. Návrh totiž upravuje vydávání průkazů ve zkrácené lhůtě, a to buď do 24 hodin v pracovním dnu, nebo do pěti pracovních dnů,“ píše ČTK.

Na nových průkazech se ale přestanou objevovat i osobnější informace, jako například rodné číslo, případně akademický titul. Tyto údaje se na průkazy budou zapisovat podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do roku 2023.

Jako identifikátor by podle dřívějších informací ministerstva vnitra mohlo sloužit číslo průkazu, ze kterého na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.

Zdroj: ČTK

Autor: Ivan GlaserSouvisející články