Dozorci v Rýnovicích šikanovali vězně. Případ má ale nečekanou zápletku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vezeni
Zdroj: Shutterstock

Celkem patnáct dozorců mělo nejméně od února roku 2020 do ledna letošního roku v rýnovické věznici jak verbálně, tak fyzicky šikanovat vězně.  V případě prokázání viny jim hrozí i několik let vězení. V prohlášení to uvedla GIBS. To, kde jsou stíhaní dozorci nyní, je pro mnohé nepochopitelné.

Dozorce teď stíhá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Na jejich webových stránkách to uvedla tisková mluvčí Ivana Nguyenová.

„Hlásky“

Nguyenová uvedla, že dozorci ve Věznici Rýnovice měli vězně týrat na uzavřeném oddíle jak psychicky, tak fyzicky alespoň od února 2020 do ledna 2021. Inspekce však prý prověřuje i starší případy.

„Vězně měli fyzicky trestat například za opakované požadavky, kterých se dožadovali za pomocí tzv. „hlásky“ (zařízení pro komunikaci mezi vězni z cel a dozorci) na uzavřeném oddílu nebo naopak takové trestání měli zatajovat, přihlížet mu či v něm dalším příslušníkům nezabránit,“ uvedla v prohlášení Nguyenová.

Dozorci zároveň měli zneužívat závislosti vězňů, kvůli kterým by mohla být snižována věrohodnost výpovědí týraných.

Dohromady patnáct příslušníků Vězeňské služby tak GIBS stíhá pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby spáchané ve formě přímého pachatelství, ve spolupachatelství či v některé z forem trestní součinnosti. Může jim za to hrozit odnětí svobody na tři až deset let.

Další pochybná jednání

Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová však potvrdila, že stíhaní zatím i přes podezření z hrubého porušení kázně zůstávají ve službě.

„Ctíme presumpci neviny. S generální inspekcí jsme konzultovali možnost postavení příslušníků mimo službu. Věznice ale důvody neshledala,“ řekla Prunerová pro Radiožurnál.

GIBS pak doplnila, že v současnosti vyšetřuje dalších 31 potenciálně pochybných kázeňských jednání, v nichž figurovalo dalších 14 dozorců, 4 odsouzení a 1 vychovatel.

Ti se zase podle inspekce měli dopustit mimo jiné lehčího porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby či zneužití pravomoci úřední osoby například nedostatečné střežení problémových vězňů, nesprávně prováděné osobní prohlídky nebo tolerování kázeňských přestupků páchaných ze strany vězňů.

Autor: Petr HejčlSouvisející články