Údajný střet zájmů projednávala Rada ČT mimo záznam. Ten ale nakonec unikl na veřejnost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Česká televize
zdroj: josefkubes / Shutterstock.com

Na středečním jednání Rady ČT byl projednáván i možný střet zájmů generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Materiály, které to mají dokázat, přinesla členka rady Hana Liptovská. Deník Forum 24 nyní přišel s nahrávkou, která dokazuje, že se o střetu zájmů generálního ředitele mluvilo na Radě ČT i během přestávky, kdy se nepořizuje záznam. A to dokonce na přání jejího předsedy Pavla Matocha.

Z nahrávky je patrné, že předseda Rady po vyhlášení přestávky vyzval radní k neveřejné poradě mimo sál. Problémem je, že se jednalo pouze o radní, kteří byli fyzicky přítomní, zatímco ti, kteří byli pouze online, se porady nezúčastnili. Po návratu radních do sálu se dále pokračovalo v neveřejném jednání, tentokrát i s radními, kteří byli připojeni videohovorem.

Jednání mimo záznam

Tento postup je velmi nestandardní, dokonce i protizákonný, jak na nahrávce několikrát upozorňuje jeden z radních Zdeněk Šarapatka. Jednání Rady ČT musí být vždy veřejné podle zákona o České televizi. Několikrát také upozorňuje, že Rada je kolektivní orgán, není tedy možné, aby byla nějaká její část z jednání vyloučena.

Dalším radním, který se na nahrávce vyslovuje proti tomuto postupu, je René Künh. Ten žádal, aby se alespoň hlasovalo o tom, zda bude opět puštěn audiozáznam, či nikoliv. To však předseda odmítl s tím, že se jedná o přestávku.

K obviněním, která vznesla Hana Lipovská, se pak vyjadřuje i Pavel Kysilka a Lubomír Xaver Veselý. Oba jsou toho názoru, že takovéto předložení dokumentů je příliš „narychlo” a že je potřeba je blíže prozkoumat. „Potřebujeme externí právní kvalifikaci a potom se musíme rozhodnout, jak s tím naložíme,“ říká na nahrávce Kysilka.

S tím souhlasí i Šarapatka, který několikrát uvádí, že takovéto materiály by měla Rada dostat minimálně 24 hodin předem.

Dále upozorňuje, že je podle něj krajně nevhodné projednávat zmíněná obvinění, když není sám obviněný přítomen. Dvořák se totiž z jednání omluvil z rodinných důvodů. Navrhuje tedy, aby se věc řešila, až bude generální ředitel k dispozici.

Liptovská se bojí o svou bezpečnost

Na to reaguje sama Hana Liptovská, „Mně se nezdá bezpečné to uměle prodlužovat. Pokud pan ředitel měl náhle rodinné důvody, protože rodinné důvody nejsou nemoc, tak já osobně navrhuju, aby se vyčkalo jeho příchodu,“ řekla a dodala, že má strach i o svoje bezpečí.

To dokazuje i fakt, že přišla na jednání v doprovodu policie, která jí měla poskytovat krátkodobou ochranu. Ani o tomto faktu však nebyla Rada informována, ačkoliv se její členové několikrát dotazovali, zda je v budově ČT přítomna policie.

Podle materiálů od Hany Liptovské je Dvořák ve střetu zájmů, neboť vlastní čtvrtinový podíl ve firmě Gopas, která se zabývá IT školením. Právě u ní si měla v minulosti objednávat služby i Česká televize.

Autor: Markéta Krejčí



Související články