Dramatická záchrana tonoucího batolete v Plzni. Policista hrdina popsal podrobnosti

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
tonouci dite
Zdroj: Profimedia

Rok a půl starý chlapeček se v pátek téměř utopil v řece Mži protékající Plzní. Pohotovost a odvahu při jeho záchraně projevil policista David Vlček, který bezvládné dítě zachytil pod jezem. Pro Blesk popsal detaily celé akce. Dítě sice přežilo, je ale ve vážném zdravotním stavu.

„Malé dítě si po vytažení z vody převzali hasiči, kteří zahájili resuscitaci. Tu následně převzali záchranáři, kteří přijeli na místo,“ uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová. „Po dvaceti minutách se podařilo úspěšně obnovit krevní oběh, životní funkce a dítě bylo transportováno do Fakultní nemocnice v Lochotíně,“ dodala.

Chlapec utekl ze zahrady a potok ho odnesl do řeky

Na místě je krizový intervent a kriminalisté Městského ředitelství Plzeň, kteří se nyní případem i jeho veškerými okolnostmi zabývají. S ohledem na citlivost případu a věk dítěte nebudeme poskytovat další informace,“ sdělila k případu mluvčí policie Dagmar Jiroušková.

Rok a půl starý chlapec utekl ze zahrady, která se nachází v blízkosti rozvodněného potoka. Na jeho břehu po něm zůstala jen čepice. Přivolaná policie okamžitě zahájila pátrání. Nasazen byl i devětadvacetiletý David Vlček a jeho pes Olar.

Dalo se předpokládat, že potok dítě odplavil do řeky Mže. „Začal jsem se psem propátrávat břeh řeky, když ke mně přiběhla paní a křičela, že viděla, jak něco jako hadrová panenka přejela ve vodě přes jez u Kalikovského mlýna,“ uvedl Vlček.

Chtěl jsem ho prostě zachránit, říká policista

Policista okamžitě běžel ke služebnímu autu a spěchal pod jez. „Uprostřed řeky asi deset metrů po proudu pod jezem jsem uviděl bezvládné tělíčko chlapce. Ležel na zádech na kameni, obličej měl nad vodou,“ popsal dramatickou situaci Vlček.

Na nic nečekal a ihned vyrazil chlapce zachránit. Voda pod jezem sahala přibližně ke kolenům. „Hlavou se mi v té chvíli vůbec nic nehonilo. Nebyl čas. Prostě jsem do vody skočil a chtěl jsem kluka zachránit,“ přiblížil svoje pohnutky.

Chlapečka vzal do náruče a brodil se s ním zpátky ke břehu. „Držel jsem jeho bezvládné tělíčko v náručí, nevěděl jsem, jestli žije, a z toho jsem neměl dobrý pocit,“ řekl Vlček. Mezitím na místo dorazili i hasiči, jeden z nich vyrazil policistovi naproti a chlapce od něj převzal.

„Malého jsem mu podal a on ho vynesl na břeh, kde ho začali oživovat,“ dodal Vlček. To se naštěstí přibližně po dvaceti minutách podařilo a dítě bylo okamžitě převezeno do plzeňské fakultní nemocnice. Co vedlo ke vzniku této dramatické události, že zatím předmětem vyšetřování.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články