Důchodce čeká mimořádná valorizace. Pravděpodobně nebude letos poslední

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Duchod Penize
Zdroj: Shutterstock

Inflace letí neustále vzhůru. Na zvyšující se ceny tak musí reagovat i stát. Momentálně vláda schválila navýšení životního minima. Další na řadě jsou důchodci, těm navýšení důchodů garantuje sám zákon. Pravděpodobně ale nepůjde o poslední přilepšení. Informaci přinesly Novinky s odkazem na deník Právo.

Podle České národní banky činní meziroční inflace k únoru 2022 neuvěřitelných 11,1 %. Peníze se tak lidem znehodnocují neuvěřitelnou rychlostí. Do toho navíc Evropa prochází energetickou krizí, která se ještě prohloubila válkou na Ukrajině.

Stát musí vyrovnávat inflaci

Přirozeně na to musí reagovat i stát. Vláda Petra Fialy se snaží obyvatelům pomoci a zároveň se vyhnout plošným opatřením. Prvním krokem bylo zvýšení životního a existenčního minima, a to o 10 %. Poslanci to schválili v rekordním čase, a to s účinností už od pátku.

Nyní přišla řada na další skupinu obyvatel, a to na lidi pobírající důchod. V červnu dojde k mimořádné valorizaci důchodů. Ta je garantovaná zákonem, a to v případě, že ceny vzrostou průměrně o 5 %. V lednu byly ceny vyšší o 8,2 %, vláda tedy musela přikročit k valorizaci.

První peníze přijdou v červnu

A to letos už dokonce podruhé. K té první došlo v lednu, kdy se důchody zvýšily v průměru o 800 korun, další zvýšení tedy proběhne zřejmě během června.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL to však nemusí být poslední navýšení důchodů, ke kterému letos dojde.

„Ano, je pravděpodobné, že na závěr roku by ještě jedna mimořádná valorizace mohla proběhnout. Mělo by k tomu dojít za stejných podmínek jako u červnové valorizace. To znamená, že by v červnu musel být cenový růst oproti lednu o pět procent vyšší,“ řekl Jurečka v rozhovoru pro Právo.

Polepší si nejen senioři

Podle ekonoma Lukáše Kovandy si důchodci při pobírání 16tisícového důchodu polepší o necelou tisícovku. „Od června tedy bude pobírat 16 993 korun. Pokud by pro druhou mimořádnou valorizaci byly splněny podmínky už letos v červnu, bude se příslušným způsobem navýšený důchod vyplácet od listopadu 2022,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Před Vánoci by tak mohli senioři dostat dalších 700 korun. A nejen oni. Valorizace důchodů se týká nejen lidí, kteří pobírají starobní důchod, ale také těch, kteří odešli do předčasného důchodu nebo pobírají vdovský, sirotčí či invalidní důchod.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články