Ekonomika v Česku za 1. čtvrtletí letošního roku překonala odhady. Stoupla meziročně o 4,8 %

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske penize
Zdroj: ZhakYaroslav / Shutterstock.com

Ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku stoupla o 4,8 %. Jedná se o zlepšení odhadu, který hovořil o pouhých 4,6 %. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu činil podle dat Českého statistického úřadu 0,9 procenta, původně se přitom odhadovalo pouze 0,7 %.

Ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu Vladimír Kermiet tvrdí, že srovnávací základna loňského roku byla ještě do značné míry ovlivněna protiepidemickými opatřeními a nedostatkem komponent zejména pro průmysl. „V tomto roce se ve výdajích domácností již začíná projevovat rostoucí cenová hladina a omezování jejich výdajů zejména na předměty dlouhodobé spotřeby,“ doplnil.

Podle statistiků existuje celá řada faktorů, která k posílení ekonomiky v České republice přispěla. Mezi ty patří mimo jiné výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Existují ale také hrozby, kterými je například zahraniční poptávka, která měla negativní vliv na vývoj DPH.

Pomohly spotřební výdaje domácností a investiční výdaje firem

Ekonomika rostla rychleji naposledy ve druhém kvartále loňského roku. Tehdy se české hospodářství podle CNN Prima NEWS muselo doslova vzpamatovat z první vlny pandemických opatření. Letos se hlavními tahouny ekonomiky staly spotřební výdaje domácností a investiční výdaje firem.

Domácnosti utrácely o 8,5 % více a firmy své investice zvýšily o 7,4 %. Odborníci upozorňují, že se na růstu ekonomiky neprojevila ještě válka, kterou započalo Rusko s Ukrajinou v únoru letošního roku. Dá se ale očekávat, že dopady se objeví již velmi brzy.

Zejména v kombinaci se zvyšující se inflací se očekává na většině tuzemských trzích zpomalení ekonomiky oproti původním předpokladům. Česká národní banka například odhaduje, že tuzemské hospodářství letos vzroste jen o 0,8 %. Začátkem února přitom hovořila až o 3 %.

Někteří ekonomové jsou optimističtí

Ačkoli podle ČTK řada ekonomů předpokládá, že dojde ke komplikacím, někteří vidí situaci optimisticky. „Za letošní rok odhadujeme pouze skromný růst ekonomiky o 1,8 %,“ uvedl například pro CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Ten říká, že bude s velkou pravděpodobností pokračovat vliv vysoké inflace na spotřebu domácností. Vidí ale zároveň i dopady války na Ukrajině a také koronavirových restrikcí v Číně na dodavatelské řetězce. Podobně uvažuje i řada dalších ekonomů.

Lukáš Kovanda tvrdí, že česká ekonomika za celý letošní rok přidá jen 1,5 %. Na ekonomiku bude mít letos vliv nejspíš mnoho faktorů a je jenom otázkou, na jaká čísla se na konci roku dostaneme. Prozatím jsou předpovědi velmi nejednoznačné a ekonomové se v míře optimismu příliš neshodují.

Zdroj: Český statistický úřad, CNN Prima NEWS, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články