Festival Bohemia Jazz Fest proběhne příští týden v Praze. Jazzovým veselím oslaví Praha české předsednictví v Radě EU

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
jazz_hudba
Zdroj: Shutterstock

V pondělí 11. a úterý 12. července proběhne na Staroměstském náměstí jeden z největších a nejuznávanějších jazzových festivalů v Evropě. Festival má mnoho naplánovaných zastávek, první z nich je Praha.

Letos se koná již 17. ročník oblíbeného festivalu a vstup na všechny koncerty je zdarma. Hlavním partnerem akce je české předsednictví v Radě Evropské unie.

Letos je to podruhé v historii, co je Česká republika předsedajícím státem EU za celkem 18leté členství v Evropské unii. Předsednictví České republiky v Radě EU trvá do 31. prosince letošního roku.

Letos po sedmnácté

Festival založil v roce 2005 uznávaný jazzový kytarista Rudy Linka, který chtěl představit a propagovat špičkový světový jazz v České republice. Každý rok festival přiláká téměř 100 000 jazzových fanoušků na historická náměstí po celé zemi.

Na všech open-air koncertech hrají světoví hudebníci na velkolepých středověkých náměstích, uvádí k historii festivalu web Bohemia Jazz fest.

Sedmnáctý ročník potrvá až do 19. července. Po Praze se přesune do Plzně, Liberce, Hluboké nad Vltavou, Domažlic a poslední dva dny konání stráví v Brně.

„Bohemia JazzFest je naprosto jedinečným hudebním zážitkem, ve světě jazzu se díky tomu Praha stává hlavním evropským městem jazzu, a proto jsem rád, že jsme se domluvili na možnosti konání festivalu v letošním roce právě na Staroměstském náměstí, kdy se jedná i o symbol spjatý s českým předsednictvím. Staroměstské náměstí tak bude po tyto dva dny kulturním hlasem celé Evropy,“ uvedl v tiskové zprávě pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Hvězdy z celého světa

Pražský program na Staroměstském náměstí, které pořadatelům festivalu propůjčili radní Prahy zcela zdarma, začne 11. července v 17.30 koncertem Ivy Bittové a Antonína Fajta. Hlavním bodem pondělního programu je americké uskupení Julian Lage Trio, které začne hrát od 20.30.

Úterní hudební lahůdka začne polským pianistou Krzysztofem Kobylińskim a hlavní hvězdou dne má být italské uskupení Lorenzo De Finti Quartet se začátkem koncertu opět od 20.30.

Následně se festival přesune do Plzně a do dalších krásných měst České republiky a každé místo nabídne speciální program s českými i mezinárodními hvězdami současné jazzové scény.

Zdroj: Bohemia Jazz Fest, Prague

Autor: Veronika HolcováSouvisející články