Festival Metronome se odkládá. Divadla však věří, že v létě diváky přivítají

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hudebni festival
Zdroj: Shutterstock

Zástupci Metronome Festivalu Radiožurnálu prozradili, že se festival opět o rok posune, zatímco jiná divadla, která jsou už více jak rok zavřená, doufají v to, že se v létě konečně budou moci otevřít a přivítat diváky. Bohužel vláda žádné informace o nějakém otevření neuvedla. 

„Je pro nás důležité, abychom věděli výhled – kdy a za jakých podmínek budeme moci hrát,“ řekl mluvčí pražského Studia DVA Tomáš Přenosil. I když tomu koronavirová situace nepřeje, mnoho organizátorů hudebních festivalů to vidí v lepších barvách. A tak se o něco opatrněji než v jiných letech připravují na sezónu. 

„Třeba organizátoři Colours of Ostrava věří, že v polovině července fanoušky přivítají,“ píše iRozhlas. Přesto pořadatelé počítají i s možností B, kdy v nejhorším případě festival zcela zruší, nebo ho pojmou v rámci online prostředí. „Festival Metronome, který je jedním z prvních v letní sezoně, už oznámil, že pravidelnou akci na pražském výstavišti opět o rok posune,“ informuje o tom iRozhlas. 

Metronome to vidí pozitivně 

„Důvody jsou jasné, do června je blízko. My jsme sice optimisté, myslíme si, že možná v květnu nebo v červnu by už mohly probíhat nějaké kulturní akce. Ale takto rozsáhlý festival, jeden z těch největších v Česku, není možné zrealizovat v takto krátkém čase, když není jisté, jestli ta akce bude,“ vysvětlil ředitel festivalu David Gaydečka. 

Zástupci Metronome dokonce věří, že se letošní sezóna skutečně povede. „Minimálně teď můžu slíbit, že chystáme dvě překvapení. V průběhu dubna chystáme jedno velké překvapení, doufám, že ho fanoušci ocení jako odměnu za tu trpělivost,“ podotkl. 

Zahraniční zpěváci nedorazí 

Céline Dion, skupina A-ha nebo R’n’B zpěvák a trojnásobný držitel ceny Grammy The Weeknd. To je výčet jen některých zahraničních zpěváků a skupin, kteří se letos k nám do Česka nepodívají. Většina koncertů se nezrušila, pouze se odsunuly na další rok. Podle předsedy Asociace hudebního průmyslu a šéfa agentury Live Nation Roberta Porkerta se mohou letos uskutečnit koncerty a jiné hudební akce, nicméně jen co se týče českých interpretů. 

„Domácí, tuzemské kapely mají podle mého názoru šanci na podzim pár koncertů v menších sálech odehrát. Ale velcí zahraniční umělci už teď masově přemýšlejí o tom, že přesunou koncerty na rok 2022. To totiž není o jednom koncertu, ale je to celé evropské turné, které se musí poskládat. Pokud v Česku, Itálii, Německu nebude situace stoprocentně dobrá, tak tyhle kapely prostě do Evropy nepřijedou,“ dovysvětlil iRozhlasu Porkert. 

Jakkoliv se přizpůsobíme 

Česká divadla tvrdí, že se jakýmkoliv způsobem přizpůsobí, a udělají cokoliv, aby mohla otevřít. Nicméně stěžují si, že vláda jim nedává vůbec žádné informace, a nemohou tak mít žádný plán. „Pro znovunastartování kultury v Česku jsou nejdůležitější informace a plánování. Divadlo ze dne na den neotevřete. Kromě obligátního očkování je pro nás důležité, abychom věděli výhled – kdy a za jakých podmínek budeme moci hrát. Rádi se přizpůsobíme,“ vyjádřil se mluvčí pražského Studia DVA Tomáš Přenosil. 

Diváci se nemusí obávat, že by letos žádné kulturní akce nebyly. Většina z nich se přesune do online prostředí. První scénou, která se do online světa přesně před rokem přesunula, jsou Jatka 78. Díky internetu se lidé budou moci údajně podívat i do zákulisí divadel. 

Autor: Ivan GlaserSouvisející články