Povinný podíl českých potravin v obchodech: Senát návrh zákona odmítl, očekává se to i napodruhé

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
obchod s potravinami
Zdroj: Shutterstock

Na základě pozměňovacího návrhu poslanců Svobody a přímé demokracie se do Poslanecké sněmovny dostaly kvóty, které by v případě schválení měly později určovat podíl českých potravin v obchodech.

Prozatím to ale vypadá, že návrh zákona neprojde, už jednou jej totiž Senát zamítl. Ve středu 17. 3. vrátil Senát návrh Sněmovně.

Kvóty vztahující se na obchody nad 400 metrů čtverečních pravděpodobně nepodpoří ani napodruhé. Sněmovna se k přepracování návrhu dostane pravděpodobně až v dubnu.

Žaloba od Evropské unie

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna uvedl, že podle Evropské komise by mohlo v případě přijetí zákona dojít ze strany EU i na žalobu.

Šlo by totiž o narušení soutěžního prostředí, a to nejen v Česku, ale i v evropských zemích. Vyřazení kvót podpořil ministr zemědělství Karel Toman, podle kterého by velká část zemědělců mohla přijít o své příjmy.

Stejně tak se proti kvótám vyslovil i Andrej Babiš, a proto se předpokládá, že by ve druhém kole hlasování poslanci za ANO volili jednoznačně.

Česko musí být soběstačnější

Návrh pozměňovacího zákona vznikl na základě situace, která v České republice nastala během koronavirové krize.

Zemědělství i ekonomika jsou totiž značně omezeny. Jakýkoli dovoz ze zahraničí je doprovázen složitými opatřeními.
Zastánci nového návrhu argumentují tím, že by Česká republika měla být samostatnější a méně závislá na okolních zemích.

U nás se totiž spousta produktů dá vyrobit za minimálně stejnou, ale mnohdy i nižší cenu. Návrh podpořila například Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články