Fiala a ministři zemědělství a práce jednali s Potravinářskou a Agrární komorou. Shodli se na nastavení kontroly cen potravin

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nakup
Zdroj: Shutterstock

Premiér Petr Fiala, ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka jednali 2. února se zástupci Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR o prudkém nárůstu cen potravin a o souvisejících tématech, kterými jsou zdražení energií a stále se zvyšující náklady zemědělců a potravinářů. Podle Nekuly je zdražování potravin přehnané a je třeba od supermarketů vyžadovat vysvětlení.

„Pokud jde o obchodní řetězce a obchodní přirážky, tak si myslím, že by nikdo neměl zneužívat současné situace k neúměrnému navyšování zisku. Věřím, že k větší transparentnosti trhu a možnostem lepších kontrol nekalých obchodních praktik přispěje novela zákona o významné tržní síle, která platí od začátku tohoto roku,“ citují Nekulu webové stránky Potravinářské komory ČR.

Fiala, Nekula a Jurečka se shodli s komorami na kontrolách cen potravin, které by měly nadměrnému zdražování zamezit. Během jednání se mluvilo také o nutnosti výměny relevantních informací ohledně cen potravin z pohledu jednotlivých výrobních sektorů tak, aby nedocházelo k neoprávněnému zdražování pro spotřebitele.

Ministr zemědělství už v minulosti naznačil, že zdražování některých potravin je přehnané. Podle CNN Prima NEWS označil některé ceny za nemorální. „Nemyslím si, že cena za svícení na regál, kde leží zboží s cukrem, by se měla navýšit o tolik,“ řekl.

Podle iDNES pak uvedl, že rozhodně nechce zasahovat do volného tržního prostředí, ale přijde mu minimálně nemorální, aby v době, kdy obyvatele ČR trápí zdražování potravin a domácnosti si utahují opasky, supermarkety takto zvyšovaly své obchodní přirážky.

Zdražují základní potraviny

Na Nekulova slova o zdražování nicméně Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR zareagoval s tím, že jde o skandální vyjádření někoho, kdo nerozumí průmyslu. „Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o 100 %,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Podle jeho slov naopak obchodní řetězce kompenzují zdražení cukru alespoň částečně tím, že ho zařazují mnohem častěji do slevových akcí.

Právě u cukru došlo v poslední době k velmi výraznému zdražení, kromě toho ale rostou i ceny dalšího zboží. Potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily v průměru o 37 %. Nejvíc od ledna loňského roku zdražila vejce, v průměru o 119 %, uvádí Týden.

Zdražily i sýry a mléčné výrobky, maso a pečivo. Například Monika Vokřínková, ředitelka marketingu firmy Semix Pluso vyrábějící produkty zdravé výživy i suché směsi pro průmyslové pekárny a cukrárny pro Seznam Zprávy uvedla, že se od února zdraží výrobky společnosti zhruba o 10 %.

Konstruktivní jednání?

K jednání se zástupci Agrární a Potravinářské komory se premiér vyjádřil i na svém twitteru, kde uvedl: „Na Úřadu vlády jsme jednali o důvodech růstu cen potravin a možných krocích k jeho zastavení. Jsem rád za oboustranně konstruktivní jednání.“

„A jaký je výsledek vašeho jednání?“ ptá se nicméně někdo pod příspěvkem. Z mnoha komentářů je jasné, že občané nevidí jednání tak konstruktivně jako sám Fiala. „Velká chyba je anarchie prodejců, co se týče stanovení ceny potravin… Už to fakt chce nějaké řešení, nebo si vás lidi namažou na chleba,“ napsal další z uživatelů.

„Po roce zdražování vláda konečně jedná? Tedy pokud se tomu dá říkat jednání,“ uvádí pak komentář pod článkem na Novinkách.

Na jednání se kromě zvyšujících se cen potravin řešila také podpora českých zemědělců a potravinářů. Obě strany se shodly na nutnosti výměny relevantních informací ohledně cen potravin z pohledu jednotlivých výrobních sektorů tak, aby nedocházelo k neoprávněnému zdražování pro spotřebitele.

Zdroj: Potravinářská komora ČR, CNN Prima NEWS, Týden, Seznam Zprávy, Twitter, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články