Fiala po jednání v Lánech: Prezident souhlasí s obrannou smlouvou s USA. Americkou základnu u nás by ale nepodpořil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman podle slov Petra Fialy souhlasí s jednáním o obranné smlouvě se Spojenými státy. Premiér to uvedl po pravidelném jednání v Lánech, dodal ale, že vojenskou základnu USA v České republice by Zeman nepodpořil. O obranné smlouvě bude nadále jednat ministryně obrany Jana Černochová.

„Hovořili jsme o situaci na Ukrajině, o uprchlické vlně v České republice i české pomoci, kterou poskytujeme Ukrajině,“ řekl Fiala po jednání s prezidentem. Podle jeho slov prezident souhlasí s postupy, které volí současná česká vláda a plně je podporuje.

Jedním z hlavních témat jejich diskuze pak bylo jednání o obranné smlouvě mezi Českem a USA. „Pan prezident se vyjádřil, že po ruské agresi na Ukrajině bude tuto smlouvu podporovat,“ dodal k tématu podle CNN Prima NEWS Fiala. O vojenské základně v republice ale prý nikdo rozhodně nejedná.

Teoretické informace

„Nikdo nás o základnu nepožádal, my jsme o žádné základně nejednali a není to téma, které by bylo na pořadu dne,“ zdůraznil Fiala. Dodal, že by něco takového Zeman ani podpořit nehodlal. Souhlas s vytvořením takové základny u nás by navíc musely udělit obě parlamentní komory.

Andrej Babiš zase prohlásil ve svém pořadu Čau lidi, že by umístnění americké základny na českém území mělo být rozhodnuto na základě referenda. Také ale dodal, že jde pouze i teoretické informace, protože k žádnému jednání o americké základně u nás nikdy nedošlo.

Česku nebezpečí zatím nehrozí

České republice podle Fialy prozatím nebezpečí nehrozí, je ale třeba počítat pro jistotu se vším. „České republice a českým občanům žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí, ale vyhodnocujeme všechny hrozby a všechna rizika a všechny přímé i nepřímé vlivy, které souvisejí s ruskou agresí,“ řekl po jednání s prezidentem premiér.

Ministryně obrany proto v sobotu uvedla, že chce při jednání ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem mluvit i o americké vojenské přítomnosti na našem území. Sám prezident ke všemu dříve přistupoval spíše odmítavě, po ruské agresi se ale vyjadřuje souhlasně.

„Sám k tomu dodal, že před ruskou agresí by byl zdrženlivější, ale nyní to bude podporovat,“ tvrdí premiér. S prezidentem mimo jiné jednal Fiala také o energetické situaci v České republice. „Cílem musí být se z ruské smyčky úplně vyvléci,“ řekl.

Česká republika i USA dále pracují na podpoře Ukrajiny a řeší co nejintenzivněji celou situaci s ruskou agresí. Je jasné, že svět v této době musí držet při sobě a jednání mezi jednotlivými státy a navazování spoluprací teď bude pro mnoho zemí tématem číslo jedna.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články