Jana Černochová chce otevřít na schůzce s Lloydem Austinem téma americké základny v ČR. USA ani česká vláda o tomto kroku však neměly tušení

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Jana Cernochova
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ministryně obrany Jana Černochová pro Deník N uvedla, že bude po Velikonocích v USA jednat s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Kromě nákupu vojenského vybavení by ráda na této schůzce otevřela i téma americké základny v Česku. Dle reakce velvyslanectví USA to však vypadá, že tento svůj záměr dopředu druhé straně nesdělila. Není proto divu, že jsou zaskočeni nejen koaliční vládní strany, ale i samotná Bidenova administrativa.

Redaktor zmíněného deníku položil ministryni otázku týkající se kongresu ODS, který o víkendu probíhal. Zde měl Alexandr Vondra mluvit o americké základně v České republice. Na dotaz, zda toto může být na pořadu dne, odpověděla ministryně: „V rámci této bilaterální schůzky chci otevřít i toto téma.“

Americká základna v ČR

Záměrem paní ministryně je podobný formát základny, jako mají na Slovensku. Zde USA využívá dvě základny. Více se o tématu ale nechtěla bavit. „Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory Parlamentu,“ řekla Deníku N.

Premiér Fiala zdůraznil, že o takovém kroku nemůže rozhodovat vláda a potvrdil slova ministryně, že by základnu musely schválit obě komory Parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimira Putina,“ řekl ČT a televizi Nova.

Ministryně však svým sdělením zaskočila USA. Dle Novinek americké diplomatické zdroje uvedly, že zřízení americké základny v ČR není na pořadu dne. Rámec jednání, které má po Velikonocích proběhnout, se prý teprve připravuje. Jejich postoj však napovídá tomu, že nemají v úmyslu téma řešit již na avizované schůzce.

Nejen americká strana byla výrokem ministryně zaskočena. Například předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že o daném tématu se nevedly žádné diskuze. „Stejně tak není v programovém prohlášení vlády. Považuji za velmi nešťastné téma otevírat tímto způsobem skrz výroky do médií,“ sdělil ČTK.

Andrej Babiš má k základně odmítavý postoj

Tématu americké základny v ČR se Andrej Babiš věnuje i ve svém pravidelném pořadu Čau lidi. Ve videu se k danému tématu vyjadřuje v časovém úseku od 15:45 do 17:05. Byl prý dotázán, zda ANO základnu podporuje.

Vyjádřil se tak, že toto téma musí ANO ještě projednat, ale on sám s tím nesouhlasí.

„Hnutí ANO podporuje strategii NATO – posilování východního bloku na hranicích s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou, a to se už děje. Pomáhali jsme hlídat vzdušný prostor v Pobaltí,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Téma americké základny ve svém videu uzavírá tak, že se nejspíše jedná o politickou iniciativu.

Případné umístění základny by pak nechal na rozhodnutí občanů v rámci referenda.

Umístění základny

I přes rozporuplné reakce koalice i USA řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, že například Mošnov či Přerov jsou lokality, které by si základnu zasloužily. Ale také uvedl, že o tématu se nejdříve musí vést diskuze.

Mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek však na dotaz CNN Prima NEWS reagoval slovy: „Nemůžeme to komentovat. To musí ministerstvo obrany.“ Místostarostka Mošnova Šárka Demlová na dotaz televize reagovala tak, že o daném záměru vedení obce nemá žádné informace.

Nákup vojenského vybavení

Zda tedy proběhne debata o americké základně v ČR, či nikoliv, zatím není rozhodnuto. Základem schůzky je však nákup vojenského vybavení.

Pro Deník N ministryně uvedla: „Mým cílem je, abychom vrtulníků dostali více než osm plus čtyři. Už mým předchůdcům bylo jasné, že to není konečné, a nyní se musí všechny nákupy zrychlovat. Stavíme se do fronty žadatelů na veškerou vojenskou techniku, po všem je větší poptávka.“

Nákup vrtulníků Venom a Viper již ministryně řešila na březnovém zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance v Bruselu. Téma tedy již bylo otevřeno a na nadcházející schůzce budou řešeny konkrétní požadavky.

Zdroj: Deník N, CNN Prima NEWS, Deník

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články