Sněmovna schválila nasazení českých vojáků na Slovensku. Budou velet jednotkám NATO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jana cernochova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Až 650 českých vojáků se bude moci stát členy mezinárodní jednotky společenství NATO. O tom, že mohou být vysláni na Slovensko, kde budou velet jednotkám, rozhodla dnes Poslanecká sněmovna. Návrh přitom schválil již minulý týden i Senát.

Češi tím pádem budou velet jednotce, ve které se objevují i vojáci Německa, Polska, Slovinska, Nizozemska a USA. Podle ČTK bude úkolem našich vojáků posílit východní křídlo Severoatlantické aliance v souvislosti s ruským napadením Ukrajiny. Celkově jejich vyslání na Slovensko odhlasovalo kladně 143 ze 151 přítomných poslanců.

„Pro ruskou agresi neexistuje omluva,“ řekla ve Sněmovně ministryně obrany Jana Černochová, která chce poslat na Slovensko celkem 400 vojáků. Zbytek je určený pouze jako jistota a rezerva. Finančně je mise odhadována na 540 milionů korun. „Je to důležitý příspěvek k obraně Severoatlantické aliance,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Jedou na misi za účelem pomoci

Ve Sněmovně padl podle ČTK i dotaz, zda nemůže dojít ke zneužití mise. Otázka, kterou položil Jiří Kobza z SPD, mnohé zaskočila. Proto se ho Pavel Žáček za ODS zeptal, co je tím myšleno. Kobza sice odpověděl, z jeho slov ale nikdo moudrý nebyl.

„Jde o to, aby bylo definováno, co tam mise bude dělat a nebylo to využíváno protistranou k eskalaci konfliktu,“ řekl. Žáček ihned reagoval protiargumentem, že vojáci jedou na Slovensko pomáhat Ukrajině, a chránit východní křídlo NATO před napadením Ruskem.

Celkem 50 vojáků z jednotky bude mít navíc speciální úkol. Budou se soustředit na vybudování centra humanitární pomoci pro ukrajinské uprchlíky u Liptovského Mikuláše. Podle Černochové tak jde nejen o všeobecné bezpečí, ale samozřejmě i o konkrétní úděl.

Výraz solidarity

Podle ministryně obrany má mise, která posílá na Slovensko 400 vojáků, mnoho charakterů. Jak píše iDNES, má celá situace silný politický a praktický výraz solidarity naplňovat závazek kolektivní obrany NATO. Vybudování této jednotky je reakcí na bezdůvodnou agresi Ruska.

Česká armáda vyšle do uskupení velení, mechanizovanou jednotku, vojenskou policii a postará se o logistické zabezpečení. Nasazeni budou také výsadkáři, ženisté a tanková jednotka. Kompletní podoba jednotky se pak doladí až přímo na místě na Slovensku okolo začátku dubna.

Celkové náklady mise se mohou podle ministryně obrany ještě výrazně změnit podle toho, jak nakonec celé nasazení jednotek dopadne, Vláda totiž již dříve schválila, že aliance může kdekoli na svém území nasadit 180 chemických specialistů a 400 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení.

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky, ČTK, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články