Fiala v projevu vyzdvihl Českou republiku, Vystrčil mluvil o válce na Ukrajině. Ani jeden se s úspěchem nesetkal

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Česko je významná středně velká země, která by podle toho měla také vystupovat a jednat. Tato slova pronesl ve svém novoročním projevu na České televizi premiér České republiky Petr Fiala. Podle některých politiků byl ale jeho proslov jen snůškou lží, a do Fialy se tak po jeho vyjádření opřeli.

„Česká republika není žádný malý, slabý a nevýznamný stát kdesi na okraji Evropy, na jehož názoru nezáleží, jak občas slýchám i ve veřejných debatách. Ne, takové poraženectví musíme společně odmítnout a opustit,“ citují premiérova slova stránky vlády.

Fiala v projevu uvedl, že žijeme v době ekonomické nejistoty, upozornil také na to, že válka na Ukrajině se týká každého z nás, a řekl, že právě v těchto chvílích je důležité si uvědomovat naši sílu. „Věřím, že se naplní předpovědi expertů, a že opatření, která dělá naše vláda – a v oblasti boje s inflací i Česká národní banka – se už letos začnou pozitivně projevovat,“ ujistil.

Jen samé lži

Politici vládní koalice Fialův projev sice pochválili a s jeho slovy podle Novinek souhlasili, nicméně jinak se dočkal premiér velké kritiky od opozičních zástupců i od občanů České republiky. Například podle Aleny Schillerové za ANO byla jeho slova vytržena z kontextu. „Vybral si třešničky, které se mu hodily, a ty manipulativně předkládal,“ uvedla.

Tomio Okamura pak označil slova Fialy za snůšku lží. „Premiér Petr Fiala (ODS) je úplně mimo realitu,“ řekl mimo jiné. A s jeho slovy souhlasí i občané. „Ano můžeme být na sebe hrdí, přežili jsme Babiše, přežijeme i Fialu. Už jen 3 roky,“ napsal někdo v komentářích na iDNES.

„Omlouvám se, ale nemůžu. Prostě vás už nemůžu ani vidět, jak je mně z vás špatně. I kdybyste udělal další ze svých názorových kotrmelců, nemůžu, nevěřím vám ani nos mezi očima,“ vzkázal pak Fialovi někdo na twitteru.

S úspěchem se nesetkal ani Vystrčil

Kromě Petra Fialy vystoupil s novoročním projevem také předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Rok 2022 byl složitý, přesto jsme mnoho dokázali,“ řekl. Následně velkou část proslovu věnoval dění na Ukrajině a vyzval Ukrajince, aby agresorům neustupovali.

S úspěchem se u občanů Vystrčil příliš nesetkal. „Jestli ten projev čtete z papíru jen ze strachu, abyste na něco důležitého nezapomněl, tak vás uklidním, nic by se nestalo. Nic nového jste nám nesdělil. Ale jak sám říkáte, i nuly si mohou připadat důležitě,“ napsal mu někdo na twitteru.

Čtení projevu z papíru vytklo Vystrčilovi více lidí. „Ponechám stranou, že pán má 1x za rok tenhle projev a není schopen se to naučit a mluvit zpaměti. Takhle to vypadá, že čte notičky někoho, kdo mu to napsal,“ vyjádřil se jeden z uživatelů.

Zdroj: Vláda ČR, Novinky, Facebook, Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články