Novoroční ohňostroje ohrožují nejen zvířata, ale i lidi. Sněmovna však jejich zákaz nechystá

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ohnostroj
Zdroj: LUMIKK555 / Shutterstock.com

Novoroční ohňostroje jsou již mnoho let předmětem sporů. Zejména majitelé domácích mazlíčků apelují na jejich zákaz. Akademie věd ČR v úterý přišla se zprávou ohledně množství toxických látek v ovzduší po každoročních ohňostrojích. Otevřela tak opět otázku, zda by se neměly ohňostroje úplně zakázat.

Některá města vyslyšela výzvy občanů a zrušila novoroční ohňostroje, které se konaly 1. ledna. Tento krok mnoho lidí přivítalo s nadšením, jiní jej zkritizovali. Například v Praze platí v některých oblastech zákaz pod pohružkou pokuty.

Situace o silvestrovské noci se však nezměnila a ohňostroje o půlnoci zaplaví celou republiku.

Zvířata trpí

Na škodlivost ohňostrojů opakovaně upozorňuje například organizace Helppes. Ta apeluje na to, že zejména psi mají mnohem citlivější sluch než lidé a na rány z petard reagují strachem. Reakce mohou dle serveru být často i tragické, kdy se pes lekne a uteče svému majiteli.

Celých 10 % ztracených zvířat má na svědomí právě pyrotechnika. A během vánočních svátků a silvestra tento počet narůstá na 30 %.

Pes reaguje rychlým útěkem do bezpečí, a může tak například bezhlavě skočit pod auto nebo proskočit i oknem. Helppes tak vyzývá k jiným druhům zábavy při oslavách Nového roku. Organizace k tomu vydala i video s prosbou, aby jej lidé šířili dále.

Ačkoliv se v této souvislosti mluví zejména o psech, trpí i další zvířata. Každoročně například uhyne mnoho ptáků, kteří podlehnou zraněním od ohňostroje.

Alarmující množství nebezpečných látek

Akademie věd ČR (AV ČR) zveřejnila své závěry ohledně ovzduší v době novoročních oslav.

„Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ uvádí Petr Klusoň Ústavu chemických procesů AV ČR a dodal, že vypouštět tyto látky nějaký podnik, čelil by soudní žalobě.

Dle AV ČR se každoročně do ovzduší uvolní přibližně 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia. Tento chemický koktejl pak dále postupuje a ovliňuje životní prostředí tím, že se dostává do půdy a vody.

„Nutno zdůraznit, že bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala,“ dodává Klusoň.

Zákaz ohňostrojů?

Takové závěry logicky vedou k otázcce, zda by se neměl vydat plošný zákaz ohňostrojů. Sněmovna však zatím dle zjištění CNN Prima NEWS nic podobného řešit nehodlá.

„Nepřemýšleli jsme o tom ani to nedebatovali. Podle mého názoru zcela stačí toto rozhodnutí nechat na samosprávách. Je to klasický příklad toho, co nemá být regulováno centrálně. Nebo se naše společnost ureguluje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný.

„Nemyslím si, že zrovna toto je téma, které by mělo být řešeno na celostátní úrovni,“ shoduje se s jeho názorem i místopředsedkyně Sněmovny za hnutí STAN Věra Kovářová.

„Pyrotechnika má řadu negativních efektů jako hluk a nehody, ale pokud se používá zodpovědně, dělá to lidem radost a nevidím důvod řešit její omezení na celostátní úrovni,“ řekl Jakub Michálek z České Pirátské strany,

Zdroje: Helppes, Přehledně 24, Akademie věd ČR, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa Jiroutová



Související články