Filmová sekce Lidé odvedle Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary má letos mimořádné poselství

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
karlovy_vary_festival
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Šestnáctiletý režisér Zach Breder v Karlových Varech premiéroval svůj sci-fi snímek Level 34 v sekci Lidé odvedle. Hlavní hrdina filmu trpí stejně jako samotný režisér vážnou nemocí srdce. Upozornil tak filmem na znepokojující téma, a to deprese mladistvých.

Filmová sekce Lidé odvedle je pod záštitou Nadace Sirius, která od roku 2011 realizuje projekt Lidé odvedle (do roku 2018 projekt pod názvem Chodící lidé).

Podporuje rovnocenné soužití a efektivní komunikaci s dětmi i dospělými se zdravotním postižením. Využívá přitom především vlastní zážitek, osobní setkání a pravdivé informace podávané moderními interaktivními metodami.

Kardiolog se staral nejen o mladíkovo srdce

Aktivity kampaně se zaměřují na přiblížení života lidí se zdravotním postižením netradičním a zajímavým způsobem – především cestou osobního zážitku, osobního setkání a poskytování informací podávaných moderními interaktivními metodami.

Cílem kampaně je působit na změnu postoje nejširší veřejnosti, a to především dětí a mládeže k lidem se zdravotním postižením, uvádí své poslání web Lidé odvedle.

Režisér krátkometrážního snímku Level 34 Zach Breder se narodil bez pravé srdeční komory a ani více než deset operací mu nepomohlo, protože tento stav se nedá vyléčit.

Díky nim je ale stále naživu. Šestnáctiletý hoch měl velký sen natočit film a rozhodně neměl čas s realizací vyčkávat. A jeho kardiolog našel cestu, jak film zrealizovat.

Šestnáctiletý nadějný režisér

„Je to mladík, který trpí nevyléčitelnou srdeční chorobou a jeho největším snem bylo natočit film. Prostřednictvím nadace Make a Wish, tedy Přej si něco, se mu to podařilo,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Karel Och.

25minutový film se zaměřuje nejen na život se srdeční vadou, ale i na psychické úzkosti plynoucí z této nevyléčitelné nemoci a s vědomím nevyhnutelné smrti, která je možná velmi blízko.

Mezinárodní podpora mladého režiséra

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary podporuje lidi s handicapem již mnoho let ve spolupráci s nadací Sirius. Zach se narodil se syndromem hypoplastického pravého srdce, a jeho kardiolog tak zkontaktoval nadaci, která vznik filmu finančně podpořila.

Pak se do realizace zapojila i produkce Pinewood Film Group. Následný filmový štáb vytvořili studenti místní filmové univerzity a péči o postprodukci převzala česká společnost UPP.

A tak se Zach Breder dočkal a zrealizoval svůj sen. Film Level 34 uvedl karlovarský festival v sekci Lidé odvedle a Zach Breder, který na festival přijel společně s maminkou, film divákům představil sám v plné síle.

„Nejtěžší je asi předstírat, že nejsem rozklepaný při každém rozhovoru. Je to tak úžasné, že jsem pozvaný na festivaly, že jsem se dostal do Karlových Varů a měl tady premiéru. Je to neuvěřitelné,“ uvedl pro Českou televizi k premiéře mladík, který právě dokončil střední školu a chystá se na univerzitu studovat film.

Zdroj: Lidé odvedle, KVIFF, ČT24, Novinky

Autor: Veronika HolcováSouvisející články