Finálová sedmička pro Eurovizi: Zastupovat nás bude některý z těchto umělců

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
eurovision
Zdroj: Profimedia

Česká televize zveřejnila konečný seznam zástupců, kteří nás potenciálně budou zastupovat na soutěži Eurovize 2022. Celkem 7 umělců si vysloužilo nominaci a o tom, kdo z nich nás bude nakonec reprezentovat, se rozhodne mezi 7. a 15. prosincem, kdy se bude o vítězi hlasovat.

V minulosti nás reprezentovali na Eurovizi například Marta Jandová s Václavem Noidem Bártou, Gabriela Gunčíková, Mikolas Josef nebo Ben Cristovao. I letos se snaží povolaní zástupci vybrat ty nejlepší z nejlepších, aby nakonec Českou republiku mohl reprezentovat skutečně výrazný umělec.

Nejen o přízeň fanoušků, ale také odborné poroty, se proto ještě v prosinci utkají Annabelle, Elis Mraz, Jordan Haj & Emma Smetana, Giudi, Skywalker, The Valentines a We Are Domi. Jejich soutěžní skladby přitom budou zveřejněny právě až 7. prosince a 16. prosince pak bude oznámen vítěz.

O vítězi rozhodne porota i zahraniční fanoušci

O vítězi národního kola letos rozhodne nový hlasovací systém, který by podle ČTK měl zajistit, že vítězem se stane někdo, koho schválí jak odborná porota, tak i obyčejní lidé, kteří jednoduše milují hudbu. Hlasovat se bude pomocí platformy ESC nebo na webu soutěže.

50 % výsledků hlasování budou přitom tvořit hlasy odborné poroty, 25 % pak hlasy od českých fanoušků a 25 % hlasů bude vytvořeno lidmi, kteří budou hlasovat ze zahraničí. To se mnohým Čechům nelíbí, podle odborníků je to ale jediná cesta, jak docílit správného výsledku.

Vítěz národního kola následně postoupí do semifinále, které se bude konat v Turíně 10. a 12. května příštího roku. Pokud se dokáže prosadit i zde, postoupí pak do finále celé soutěže, které proběhne 15. května. Česká republika se poprvé účastnila Eurovize v roce 2007.

Reprezentovat bude jedna z následujících písní

Výběr písniček je letos opravdu bohatý, až budete hlasovat, dobře si to promyslete. Do hlasování se dostala Annabelle s písní Runnin‘ Out Of F* Time, Elis Mraz a její Imma Be, Emma Smetana s Jordanem Hajem se skladbou By Now a Giudi s písničkou Jezinky.

Fanoušky rockové muziky překvapí skupina Skywalker se skladbou Way Down a The Valentines nabídnou písničku Stay or Go. Poslední skupina s názvem We Are Domi nabídne skladbu Lights Off. Všechny písničky jsou samozřejmě plné energie i emocí a záležet bude na každém hlasu.

Kdo nakonec bude příští rok Českou republiku reprezentovat, se Češi dozví ještě před Vánocemi. Pokud i vás hudba zajímá, svůj hlas určitě dobře zvažte a dejte ho podle nejlepšího svědomí tomu, kdo podle vás předvede nejlepší výkon. Třeba se tak v další Eurovizi Česko konečně dočká nějakého pořádného umístění.

Zdroj: Profimedia, ČTK, aktualnizpravy.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články