Dostane se Tereza Hlůšková domů? Celníci našli nové důkazy v drogové kauze

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tereza hluskova
Zdroj: Profimedia

Tereza Hlůšková už několik let trpí v pákistánském vězení, kam ji zavřeli za pašování několika kilogramů heroinu. I když to vypadalo, že bude konečně volná, našly se nové důkazy, které vypovídají proti ní.

Před měsícem ji soud osvobodil a z vězení se dostala. Ale domů do Uherského Hradiště se ještě nějakou dobu nepodívá. Čeká na vydání pasu, ale během čekací doby celníci našli nové důkazy a podali odvolání proti Terezinu propuštění.

Tereza bude muset počkat na další soud

Do rozhodnutí nebude moci opustit zemi, ve které tráví nedobrovolně už několikátý rok. Může se dokonce obávat toho, že soud zruší předchozí rozhodnutí o propuštění a pašeračka se vrátí do věznice v Láhauru. Celníci podle svých slov mají nové důkazy, které chtějí soudu předvést, jak uvedl idnes.cz.

Nejde jim pouze o drogy jako takové, ale chtějí také vyvrátit sdělení soudce, který kritizoval informace, že drogy se vezly dvanáct hodit do 15 kilometrů vzdálené laboratoře. Jak je možné, že cesta trvala tak dlouho, celníci nevysvětlili.

Nyní vydala celní správa v Pákistánu sdělení: „Celní správa podá skrze právníka návrh k nejvyššímu soudu proti soudnímu rozhodnutí. Zároveň podá návrh, aby občanka České republiky setrvala v Pákistánu až do doby, než soud rozhodne o její vině, či nevině.“

Došlo k pochybení celní správy?

Celníci chtějí dokázat, jak bylo s drogami manipulováno, kam putovaly a kdo je měl v rukou. Chtějí ukázat, jak s nimi v laboratoři pracovali, i další detaily, o kterých zatím není nic známo. Celní správa má jasný cíl – zničit obhajobu právníka Saif ul Malúka.

Právě on Terezu dostal z vězení. Prokázal totiž, že celní správa měla v dokumentech o zadržených drogách nepořádek, a nebylo jasné skoro nic ohledně manipulace a převozu do laboratoře. „Nepodařilo se prokázat, že narkotika byla bezpečně převezena do laboratoře na testování. Není jasné, kdo je přepravoval, a existovala tedy možnost, že mohly být zaměněny,“ uvedl Malúk.

Tereza se nyní ukrývá v hotelu v Islámábádu. Nikdo k ní nesmí, pustí k sobě pouze zaměstnance české ambasády. Mluvit smí jen se svým otcem, se kterým si telefonuje. Už minulý týden měla být zpátky doma, ale v hotelu je už 14 dní.

Pašeračka byla odsouzena v březnu 2019 za pašování devíti kilogramů heroinu. Dostala osm let a osm měsíců. Do Pákistánu přitom nepřijela sama, ale s kamarádkou, která tvrdí, že do země jely fotit. Tereza ale u soudu řekla, že přijela jen jako turistka.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články