Fotbalový svátek napřesrok v Praze! Finále Evropské konferenční ligy bude v Edenu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
sinobo stadium
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Prestižní fotbalová soutěž pořádaná společností UEFA bude mít své finále v pražském stadionu v Edenu, tedy na domácím hřišti klubu SK Slavia Praha. Rozhodl o tom výkonný výbor Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) na zasedání ve Vídni.

V pražském Edenu, domově sešívané Slavie, se dříve konaly zápasy Superpoháru UEFA v roce 2013 a finále mistrovství Evropy do 21 let o dva roky později. Stadion pojme něco přes 19 tisíc fanoušků, kvůli čemuž se musela upravit pravidla výběru a výbor udělil Edenu výjimku, UEFA totiž měla v požadavcích minimálně 25 tisíc míst.

Událost podpořil primátor

„To, že nám vedení UEFA dalo přednost před ostatními kandidáty, ukázalo, že jsme se měli při kandidatuře o co opřít, že máme co nabídnout,“ uvedl pro stránky asociace její předseda Petr Fousek, jenž se osobně účastní jednání UEFA ve Vídni. UEFA ve Vídni také určila, že 47. kongres UEFA se uskuteční 5. dubna 2023 v Lisabonu.

Kandidaturu společnost oznámila loni v říjnu a v dubnu ji podpořilo vedení města Prahy spolu s primátorem Zdeňkem Hřibem.

„Už při kandidatuře na předsedu FAČR byla snaha přivést podobnou událost do České republiky součástí mého programu. Toto rozhodnutí prokazuje naši pevnou pozici v rámci UEFA, kterou mimo jiné potvrdila i nedávná návštěva předsedy Aleksandra Čeferina v Praze,“ poznamenal Fousek.

Z výběru však nemají radost někteří obyvatelé Vršovic, kteří žijí v bezprostřední blízkosti stadionu. S každým utkáním, které se na stadionu pražské Slavie odehraje, se pojí i mnoho bezpečnostních opatření, přítomnost opilých a leckdy vulgárních fanoušků nebo problém s hromadnou dopravou.

„Je to hrozné. Pokaždé, když Slavie hraje, tak doufám, že nebudu muset nikam jít a procházet kolem těch individuí, která se neumějí chovat,“ sdělila pro Přehledně24 paní Hana, která žije na Kubánském náměstí, a dodává, „fanoušci vždy obsadí všechny hospody v okolí, jsou prostě všude, a někteří se skutečně chovat neumí.“

„Mně ten samotný fotbal nevadí, ale přijde mi, že na nápory fanoušků to tu prostě není stavěné. Vždy mám třeba problém zaparkovat u svého domu, protože všude parkují fanoušci. Přitom by stačilo v den zápasu výrazně posílit hromadnou dopravu, nebo udělat velké parkoviště vedle stadionu, ať je to pro všechny jednodušší,“ říká Jiří, který bydlí přímo u tramvajové zastávky Slavia.

Finále prvního ročníku se teprve bude hrát

Finále třetí pohárové soutěže UEFA má již stanovené datum. Proběhne 7. června roku 2023. Soutěž ale začíná už letos, konkrétně 7. července. Evropská konferenční liga UEFA byla založena v roce 2019 a sezóna 2021/2022 byla její první. Účastnily se jí týmy z 55 členských asociací UEFA.

Od července letošního roku bude probíhat kvalifikace do soutěže. V současné době se konají přípravy na finálový zápas prvního ročníku soutěže. To proběhne 25. května v Areně Kombëtare v Albánii a utká se v něm AS Řím a nizozemský klub Feyenoord.

Zdroj: UEFA, FAČR

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články