Fronty na psychoterapii: Čekací doba se prodlužuje i o několik měsíců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
psychoterapie
Zdroj: Shutterstock

Psychické problémy jsou v současné době velkým problémem mnoha lidí nejen v České republice. Snad každý z nás má kolem sebe někoho, kdo se léčí s psychikou, a není se ani čemu divit, Náročná doba si totiž už několik let vybírá svou daň a pacientů s psychickými nemocemi přibývá.

Za poslední dva roky se ale množství lidí, kteří potřebují lékaře, ještě zvýšilo. Na odborníky se stojí doslova fronty a sehnat doktora, který by přijímal pacienty ve velmi krátkém časovém termínu, je takřka nemožné. Může za to celá řada faktorů.

Podle České asociace je jedním z nich samozřejmě i koronavirová krize, která mnoha lidem způsobila psychické problémy, kromě toho ale třeba také příspěvek 5 000 korun, který na péči soukromých psychiatrů nabízí právě kvůli tomuto období Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Až o měsíce déle i u psychiatrů na pojišťovnu

Už dříve byly čekací doby u psychiatrů a psychologů velmi dlouhé, v současné době je to ale dokonce o několik měsíců déle. Standardně si tak na vstupní vyšetření může pacient počkat i půl roku. A to bohužel jak u lékařů soukromých, tak i u těch na pojišťovnu.

„Standardně jsem měl čekací dobu 14 dní až tři týdny. Teď to mám tak, že termíny jsou až ke konci ledna nebo začátkem února. Mnoho lidí je zavřených doma, tak začali vyhledávat víc pomoc psychoterapeutů. Ten covid na to prostě hodně zapůsobil,“ uvádí podle ČT 24 psychoterapeut z Písku Petr Fulier.

Mnoho lékařů dokonce muselo přestat nové klienty přibírat úplně. „Rovnou jim musím říct, že teď kapacitu nemám. Někdy se stane, že se mi někdo odhlásí a zrovna se někdo nový ozve, tak ho vezmu,“ říká psychoterapeut Tomáš Andrášik z Brna.

Kromě velkých měst jsou na tom úplně stejně i lékaři na všech místech České republiky. „Už v půlce října jsem musela zavírat, protože nemám kapacity. Říkám všem, ať se ozvou po Novém roce, ale už teď vím, že když vezmu dva lidi, tak to bude moc. Před pandemií jsem přitom zvládala vzít jednoho až dva nové klienty za týden,“ říká Dominika Čechová z České asociace pro psychoterapeuty.

Někdy jsou jedinou možností online sezení

Kvůli narůstajícímu počtu klientů mnozí lékaři poskytují také možnost dělat sezení s klienty takzvaně online, tedy pomocí sociálních sítí přes internet. To sice ne vždy plně vynahradí osobní setkání, pokud si člověk ale potřebuje s někým opravdu jen popovídat a získat nějakou radu, může to být tou správnou volbou.

Bohužel ale i tato sezení poslední dobou začínají být zahlcená a i na ně se mnohdy čeká. Navíc to vypadá, že se ani po Novém roce situace nezlepší. Celá řada terapeutů vyhrožuje, že nové klienty bude moci přijímat až v polovině roku, nebo dokonce i později.

„Můžu brát až v květnu, červnu. Vždycky jsem měla velký zájem, ale teď je to násobně víc. Standardně byla čekací doba dva, maximálně tři měsíce. Teď je to přes půl roku,“ sdělila ČT psychoterapeutka na Praze 6 Alena Holá. Stejného názoru jsou bohužel i mnozí další lékaři.

Zdroj: ČT 24, Česká asociace pro psychoterapeuty

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články