Fronty na speciální tisícikorunu: Někteří lidé čekali v mrazu i celou noc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ceska narodni banka
Zdroj: Profimedia

Česká národní banka vydává u příležitosti 30 let od úspěšného rozdělení československé měny speciální tisícikorunu. Na bankovku se ve středu od rána stojí fronty na několika místech v České republice. Zájemců je hodně, stejně tak ale mnoho osob na sociálních sítích projekt kritizuje.

„Bankovky 1 000 Kč s přítiskem k 30. výročí rozdělení české a slovenské měny budou vyměňovat územní pracoviště ČNB (Praha, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Brno a Ostrava) na svých přepážkových pokladnách od 8. února 2023 v pracovních dnech v době od 7.30 do 16.00, a to v počtu maximálně 5 kusů na osobu,“ uvádí ČNB na svých stránkách.

Do oběhu bylo vydáno celkem 200 000 kusů bankovek, doplňují informaci Novinky. Přetisk na lícní straně bankovky tvoří logo ČNB a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Ten vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin.

„Výrobu zajistila Státní tiskárna cenin v Praze. Finální fázi výrobního procesu, sériování a číslování bankovek, přišli 7. prosince 2022 do Státní tiskárny cenin zahájit guvernér Aleš Michl a člen bankovní rady Oldřich Dědek. Provázel je generální ředitel STC Tomáš Hebelka,“ uvedla banka na facebooku.

Navzdory zimě a mrazu

Před jednotlivými pobočkami vydávajícími speciální tisícikorunu se ve středu dopoledne vytvořily dlouhé fronty. Pražská pobočka otevřela ve středu v 7:30 a už v tu dobu se před ní táhla zhruba kilometrová fronta ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Senovážná téměř až zpět ke vstupu do banky. Podle Novinek někteří lidé uvedli, že ve frontě i navzdory silnému mrazu čekali dokonce přes noc.

ČNB uvedla už v roce 2019 do oběhu speciální stokorunu s přetiskem loga 100. „U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat,“ řekl ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

Mnoho lidí nápad kritizuje

Ačkoli je podle front před pobočkami ČNB o bankovku velký zájem, lidé na sociálních sítích banku spíše kritizují. „Vy tedy máte podivné starosti při inflaci 60 %,“ píše s nadsázkou na twitteru jeden z uživatelů.

„Máte asi v oblibě fronty lidí, kteří v mrazu stojí na výroční bankovku. Vůbec vás nenapadne, že byste v 21. století měli prodávat své produkty třeba online jako každá jiná moderní instituce. Proč to děláte? Jeden důvod. Jeden,“ kritizuje pak další sledující.

K twitterovým protestům se přidávají i lidé na facebooku. „Ten blázinec u poboček je opravdu přehnaný,“ napsal někdo. V komentářích na Novinkách pak jeden z čtenářů dodal: „Stejně jakmile zjistí, že na ní nezbohatnou, tak ji rozfofrují v první hospodě, co potkají.“

Zdroj: Česká národní banka, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články