Gazdík: Nevidím důvod teď zavírat školy. V budoucnu se to ale stát může

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr gazdik
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

V minulosti byla online výuka zavedena v jednu chvíli dokonce na všech školách. Po rozvolnění pandemických opatření se studenti opět mohli vrátit do škol a za určitých podmínek mohou studovat prezenčně. Právě tyto podmínky by se měly ještě zpřísnit, zavření škol teď prý ale nehrozí.

Promluvil o tom kandidát na ministra školství Petr Gazdík v pořadu Nový den na CNN Prima News. Podle jeho slov se teď minimálně dva týdny není čeho obávat, z jeho pohledu k zavírání škol není důvod. Nedokázal ale vyloučit, že za čas to bude zase jinak.

Již za pravděpodobné vlády dvou koalic (Pirátů a Starosty s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) možná podle jeho slov dojde k radikálnímu řešení. Souvisí to nejen s tím, že se lidé odmítají očkovat, ale i s přirozeným šířením koronaviru nehledě na opatření.

Neměli bychom je zavírat

Podle slov Gazdíka není důvod k zavírání škol, dokonce by vyloženě zavřené být neměly. Studenti vzdělání potřebují, a ačkoli se dá částečně nahradit online výukou, výsledky rozhodně nejsou takové a přistupovat by se k tomuto opatření mělo jenom za výjimečné situace.

„Teď na 14 dnů nevidím důvod, proč školy zavírat. Kdyby se ale výrazným způsobem situace zhoršovala, v budoucnu zavřené být mohou. Stát se to může,“ připustil Gazdík. Ačkoli kandidát na ministra školství ujišťuje, že je situace pod kontrolou, současně tak varuje, aby se všichni připravili na nejhorší.

I když v České republice platí i nadále celá řada opatření a nikdo nikdy neví, kdy přijde další, situace se zhoršuje, a je proto potřeba myslet především na zdraví.  Tomu by samozřejmě prospělo i očkování, které stále mnoho lidí odmítá, jak neustále politici omílají.

Dvakrát více nakažených

Minulou neděli prokázaly laboratoře celkem 5650 nově nakažených osob. Jedná se o dvojnásobek toho, co vyšlo z výsledků před týdnem. Není jasné, jak se opatření po změně vlády změní, v současné době je stále schvaluje vláda v demisi.

„Nejsem členem vlády a nová vláda Petra Fialy (ODS) zatím nevládne. Než začne, může to trvat i několik dnů, týdnů, nebo měsíců. Až bude jmenována, představíme kompletní program,“ uvedl dále Gazdík. Prozatím se podle jeho slov nedá říci více.

On sám by jako ministr velmi rád ve škole zavedl povinné PCR testy. „Je to sice dražší, ale přesnější. Společně s Piráty o to žádáme od jara. Vláda bohužel nevyčlenila kapacity,“ sdělil dále. Podle jeho slov by to byla aspoň částečná pomoc školám, mnohem pravděpodobnější je ale jejich uzavření.

Zdroj: CNN Prima News, idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články