Generál Petr Pavel poprvé v prezidentských volebních průzkumech sesadil Andreje Babiše na druhé místo

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V aktuálním prezidentském volebním modelu agentury Median nastala oproti předchozím měsícům změna. Generál Petr Pavel totiž dle preferencí potenciálních voličů předběhl Andreje Babiše a dostal se na první místo.

Výzkum agentury probíhal od 1. do 30. září a zúčastnilo se ho 1 010 respondentů starších 18 let.

Pavlovy preference stoupají

V předchozích výzkumech se Pavel držel na druhém místě za favoritem voleb Andrejem Babišem. V aktuálním zářijovém modelu se poprvé dostal na první místo, ačkoliv pouze s mírným náskokem.

Pavla by dle výzkumu volilo 24 procent voličů, zatímco druhý Babiš by získal 23,5 procent hlasů.

Tento nízký rozdíl by sice mohl být způsoben statistickou chybou, ale o jeho reálnosti svědčí dle výzkumu i fakt, že má Pavel vyšší volební potenciál, a to o celých 5,5 procent než Babiš. Ten má však na druhou stranu silnější voličské jádro, a to také o 5,5 procent.

Na třetím místě se stále drží Danuše Nerudová s 10 procenty následovaná Pavlem Fischerem s 8 procenty a Josefem Středulou se 7,5 procenty. Posledními kandidáty, které výzkum bere v úvahu, jsou Miroslava Němcová a Marek Hilšer, kteří získali shodně 5,5 procent.

„Nejvyšší volební potenciál pro první kolo volby má Petr Pavel (34 %). Druhý nejvyšší potenciál má Andrej Babiš (28,5 %), který má ovšem nejvyšší volební jádro (16,5 %). Dále mají nejvyšší volební potenciály Pavel Fischer (21 %), Danuše Nerudová (19 %) a Marek Hilšer (17,5 %),“ doplňuje agentura Median své výsledky.

Druhé kolo pro Pavla či jiného kandidáta

Výzkum se zaměřil i na hypotetická druhá kola. V případě, že by se volba konala mezi Babišem a Pavlem, zvítězil by dle výzkumu druhý jmenovaný v poměru 41 % ku 59 %.

„Ve výzkumu byly testovány i jiné možné varianty druhého kola a v případě duelu s Andrejem Babišem by pokaždé uspěli druzí kandidáti,“ uvádí autoři výzkumu.

Tisková zpráva agentury však upozorňuje na fakt, že velká část voličů stále není pevně rozhodnutá, koho by ve druhém kole volila, a je tedy třeba interpretovat výsledky opatrně.

Výzkum se dále zabýval i volební účastí. Určitě se voleb dle výsledků chce zúčastnit 65,5 procent respondentů, dalších 16 procent by nyní k volbám nešlo a 12 procent uvedlo, že k volbám určitě nepůjdou.

Další kandidáti na obzoru

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna. Je tedy ještě čas, aby se voleb zúčastnili další kandidáti. Aktuálně se nejvíce hovoří o Martinu Stropnickém, ačkoliv on sám kandidaturu nepotvrdil.

„Hnutí ANO na úrovni špiček vůbec nemluvilo o žádném návrhu, na žádné úrovni se nic neprojednávalo, platí pořád to, co říkáme. Andrej Babiš se vyjádří 26. října a do té doby hnutí ANO nic neřeší. Čekáme na jeho rozhodnutí a doufáme, že se rozhodne správně,“ uvedla pro televizi Nova Alena Schillerová s tím, že informace o tom, že by ANO do voleb nominovalo jako svého kandidáta právě Martina Stropnického, jsou spekulace.

Je tedy zřejmé, že teprve po vyjádření předsedy hnutí ANO bude případně zvolen jiný kandidát. Mohl by jím pak být právě zmíněný Stropnický, ale dle Echo24 by se mohlo jednat i o Schillerovou či Karla Havlíčka.

Zdroj CNN Prima News však potvrdil, že potřebné podpisy začal sbírat ještě další kandidát – bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. On sám však kandidaturu zatím nepotvrdil.

Zdroj: Median, Televize Nova, Echo 24, CNN Prima News

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články