GLOSA: Demonstrace proti bídě se zlatými prsteny. Vůči titulku fotografie se vymezil Stropnický i Nacher. A titulek se rázem změnil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Matej Stropnicky
Zdroj: Profimedia

Nedělní demonstrace proti bídě vyvolala velké ohlasy v médiích. Z akce se na internetu objevila celá řada fotografií, u některých ale dali jejich autoři velmi jasně najevo, co si o demonstrantech myslí. Bylo by to nejspíš v pořádku, kdyby si za svým názorem stáli. Ukázalo se ale, že je jednodušší pár vět přepsat.

Tento článek je komentářem autorky.

Server Seznam Zprávy zveřejnil na svých stránkách několik fotografií z nedělní demonstrace na Václavském náměstí. Jedna z nich zaujala také Matěje Stropnického. Nebylo to nicméně dění na snímku, nebo jeho kvalita, ke kterým se na svém facebooku vyjádřil.

Demonstrace se zlatými prsteny

Na jedné z fotografií je vidět ženu, která má sice schovaný obličej za transparentem, jasně ale září prsten na její ruce. K této fotce původně Seznam Zprávy připsaly komentář „Demonstrace proti bídě se zlatými prsteny“.

Autoři fotogalerie tak jasně ukázali, jaký mají na demonstrující názor. To se nelíbí Matěji Stropnickému, který se ozval na facebooku. „Vy v Seznam Zprávách nevidíte tu starou upracovanou ruku, obyčejnou bundu, pod ní dva svetry… a na prstě nepochybně SNUBNÍ prsten?“ zeptal se.

Následně podotkl, že podle Fialovy vlády je nejspíš nejideálnější takový prsten prodat, aby bylo na další stíhačky pro Ukrajinu. A podobně to vnímá i Patrik Nacher, který se ke stejné fotografii vyjádřil na svém twitteru.

„Dehonestace účastníků protivládních demonstrací nezná hranic. Takže, na demonstrace zásadně po návštěvě zubaře, drahé oblečení a mobily nechte doma, včetně snubních prstenů,“ uvedl.

Za svým názorem si médium očividně nestojí

Ponechme stranou, že na demonstraci proti bídě jezdí lidé z druhého konce republiky a nemají problém za cestu do Prahy zaplatit. Krátce poté, co se informace o nevhodném popisku objevila na sociální síti, se ale médium rozhodlo slova u fotky změnit.

Z „demonstrace proti bídě se zlatými prsteny“ se rázem stal popis „na demonstraci si lidé přinesli vlajky či transparenty“. Tato daleko neutrálnější slova by se nikoho nedotkla, kdyby však byla u snímku napsána i původně.

„To je právě to, proti čemu se bojuje: proti mravní a morální bídě. Proti těm, co takové popisky vymýšlejí,“ napsala na facebooku paní Eva. „Nejhorší je, že to, co napíšou média, často lidé vnímají jako hotovou věc,“ říká pak uživatelka Irča. Nemůžeme se proto divit, že důvěra v média klesá a jejich kritika naopak stoupá.

To, že Seznam Zprávy titulek fotky změnily, vypovídá o tom, že si za svým postojem nestojí a přizpůsobí jej raději tomu, co se líbí veřejnosti. Je tak otázkou, zda si změnou popisku svou reputaci napravily, nebo ještě více poškodily.

Zdroj: Seznam Zprávy, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články