Hamáček prozradil jméno náměstka na ministerstvu zahraničí. Jde o člověka, který byl dříve obžalovaný v kauze předražených ambasád

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
hamacek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček po vyhození Tomáše Petříčka dočasně zastupuje i funkci ministra zahraničí. Dnes oznámil, že si za svého náměstka vybral Pavla Jaroše. Ten byl dříve spolu s Karlem Srbou, který byl odsouzen za objednání vraždy novinářky, obviněn z předražených rekonstrukcí ambasád.

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček nově zastupuje i funkci ministra zahraničí. Tu nabídl spolustraníkovi Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který je nyní ministrem kultury. Zaorálek však dnes na tiskové konferenci řekl, že pozici zatím nepřijme.

Šedá eminence

Hamáček si tak začíná v Černínském paláci budovat nový tým. Deníku N dnes potvrdil, že se jeho novým náměstkem stane Pavel Jaroš (ČSSD), který ještě do včera působil v dozorčí radě České pošty. Odtud ho ale nový ministr zahraničí odvolal.

Jaroš dělal generálního tajemníka na ministerstvu zahraničních věcí už v době, kdy resortu šéfoval Jan Kavan (ČSSD). Tomu ho měl doporučit Karel Srba.

Právě s Karlem Srbou byl Jaroš dříve obviněn v kauze předražených rekonstrukcí ambasád. Soud nakonec však oba zprostil viny pro nedostatek důkazů. Karel Srba byl ale na 8 let odsouzen v jiné kauze za objednání vraždy Sabiny Slonkové.

Jaroš byl pak z funkce odvolán Kavanovým nástupcem, ale během let 2014–2015 se na MZV vrátil jako ekonomický poradce tehdejšího ministra Lubomíra Zaorálka.

Jaroš dále působil jako místostarosta Prahy 13, seděl v čele pražského Výstaviště, byl členem dozorčí rady Českých drah a před několika lety chtěl kandidovat na šéfa pražské ČSSD.

Přitom je dotyčný podle mnoha médií označován za „šedou eminenci“ ČSSD. Jeho jméno totiž figurovalo i v kauze pražských hrobů. Podle serveru iRozhlas.cz měl exšéfovi pražských hřbitovů Martinu Červenému například nosit seznamy hrobů, které chtěli pražští podnikatelé a politici. Sám Jaroš to však popírá.

Vládní změny

Ministerstvo zahraničních věcích nebude pravděpodobně jediné, které zažije personální změny. Již minulý týden byl z pozice ministra zdravotnictví odvolán Jan Blatný, kterého nahradil Petr Arenberger (nestr. za ANO).

Tomáš Petříček byl z funkce šéfa MZV odvolán po sjezdu ČSSD, kde kandidoval na nového předsedu strany. Tento post však nakonec obhájil Hamáček, který o Petříčkově konci rozhodl krátce poté.

Sám Hamáček chtěl na tuto funkci dosadit dosavadního ministra kultury a bývalého šéfa MZV Lubomíra Zaorálka. Toho by měl v jeho současné vládní pozici zase nahradit starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Zaorálek však na dnešní tiskové konferenci označil tuto nabídku za „danajský dar“ a řekl, že o ní ještě bude komunikovat s premiérem Andrejem Babišem.

„Považuju to za vykuchané ministerstvo a mám nad ním celou řadu otazníků,“ řekl Zaorálek na dnešní tiskové konferenci.

Autor: Petr HejčlSouvisející články