Hašek má problém. Zemi to bude stát neskutečnou sumu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
michal hasek
Zdroj: Profimedia.cz

Jihomoravský kraj pod vedením Michala Haška (ČSSD) dlouhých osm let ignoroval snahu seniorů vyřešit problém, že společně s ním vlastní pozemky pod dráhou brněnského letiště. Ty nakonec od nich koupil taxikář Michal Horký, kterému nyní stát musí vyplatit neskutečnou částku. Původní dědice půdy to zaskočilo. Píše o tom Aktuálně.cz.

„Rodina Zajícova se osm let pokoušela s někdejším jihomoravským hejtmanem vyřešit netypický problém. Katastr je vedl jako majitele zhruba 16 tisíc čtverečních metrů půdy, které přímo protínají dráhu brněnského letiště,“ píše server Aktuálně.cz. Na základě nedochovaných dokumentů tak dodnes nebylo jasné, zda některé pozemky patří rodině, či státu.

Zajícovi podle všeho situaci s duplicitními pozemky chtěli vyřešit. „Z dokumentů, které má kraj k dispozici, nejde jednoznačně dovodit ‚silnější‘ vlastnické postavení jednoho či druhého duplicitního vlastníka,“ psala už v prosinci 2008 Zajícovým tehdejší šéfka právního odboru hejtmanství Lenka Skutková.

Tak dlouho čekali, až to vzdali

V období vlády Michala Haška se ale rodina ničeho nedočkala. „Pan Hašek k sobě nikdy nikoho nepustil. S ním jsme o tom mluvit nemohli. Vždycky jen vzkázal, že se ty pozemky vyplácet nebudou. Důvody neřekl,“ sdělila Hospodářským novinám a Aktuálně.cz manželka jednoho z dědiců Jana Zajícová.

K případu se Hašek odmítl vyjádřit se slovy, že letiště nebylo v jeho kompetenci. „Neměl jsem nikdy v kompetenci majetek související s dopravní infrastrukturou, tu měl vždy příslušný náměstek hejtmana. Hejtman měl, má a vždy bude mít jen jeden hlas z 11 v radě kraje a jeden ze 65 v zastupitelstvu kraje,“ řekl politik.

Podle spolustraníka Romana Hanáka z ČSSD to bylo úplně jinak. „Se Zajícovými jsem nikdy nejednal. O tom problému jsem tehdy vůbec nevěděl. Jestli to někdo řešil, tak to byl Michal,“ uvedl Hanák. Agendu letiště přitom Hašek řešil opakovaně a osobně.

Hašek ale má v tiskových zprávách kraje několik dalších informací o své politické aktivitě. „Například v roce 2014 Hašek osobně nabídl další pozemky letiště pro vybudování haly společnosti Amazon. Následně na letišti uspořádal tiskovou konferenci, aby vysvětloval, jak je možné, že má letiště pronajatý neprůhledný řetězec firem vedoucí do daňových rájů,“ píše Aktuálně.cz.

Rodinu handrkování o pozemky přestalo bavit, a tak těsně před tím, než z funkce odešel Michal Hašek, pozemky prodala brněnskému majiteli taxislužby za 450 tisíc korun.

Jenže od kraje za tyto důležité pozemky pro stavbu letiště Horký dostane 27 milionů korun. „Pozemky mi byly rodinou Zajíců nabídnuty, pokud si pamatuji správně, nebyl jsem sám, komu byla nabídka převzetí letitého sporu nabídnuta,“ řekl redakci Horký.

Kraj u soudu prohrál, musí zaplatit

Dědice to zaskočilo, majitele taxislužby nikdo neznal. „My jsme vůbec o ničem nevěděli, příbuzná jenom přišla a řekla, že od kraje jsme nic nedostali, tak se to prodá developerům. Pana Horkého neznám. Jenom jsem se dozvěděla, že je to nějaký taxikář, ale víc nevím,“ uvedla Jana Zajícová.

Pan Marian Bednařík dnes pracuje jako vedoucí oddělení marketingu Fakultní nemocnice Brno, měl posloužit podle informací jako prostředník k provedení koupi pozemků. „Já jsem byl osloven jedním blízkým přítelem od mladého pana Zajíce – od syna paní Zajícové,“ uvedl Bednařík.

S novým majitelem pozemků se odmítla smířit tehdejší majetková náměstkyně hejtmana, poslankyně a krátce i ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která celý případ vedla až k soudu. U toho se nepodařilo prokázat, že patřily kraji, a soud tak dal za pravdu panu Horkému.

„Kupní cena 22 324 270 korun vyplacena doposud nebyla. Bude vyplacena až po převodu pozemků do vlastnictví Jihomoravského kraje. Řeší se výmaz zástavního práva,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Petr Holeček pro Aktuálně.cz

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články