Maláčová chystá těžký kalibr na neplatiče alimentů. Takové radikální řešení byste od ní nečekali

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v pořadu Dvacet minut na stanici Radiožurnál odpovídala na palčivé otázky. V tuto chvíli je aktuální hlavně náhradní výživné, ale řešily se také volební kampaně.

V rozhovoru zaznělo, jestli sociální demokracie dokáže rozhodnout o voličské oblibě, která každým rokem klesá. Místopředsedkyně ČSSD Maláčová chce projednávat určité změny. Hlavně se to týká náhradního výživného, protože neplatičů už je velmi mnoho.

Úřady práce jsou připravené na nápory žadatelů o alimenty

Rodiče neplatičů alimentů mohou žádat úřady o náhradní výživné. Podle Maláčové jsou úřady připraveny skvěle, protože sama absolvovala několik neohlášených kontrol po celé České republice. Vše je připraveno na velký nápor, který se očekává hlavně v prvních týdnech.

Podle odhadů existuje asi 25 tisíc rodičů samoživitelů, kteří si mohou o náhradní alimenty zažádat. Pokud ještě rodič netuší, jestli má vůbec na dávku nárok, informace i formulář k vyplnění najde buď na webu úřadu práce nebo na webu ministerstva. Úřady jsou ochotné pomoci s vyplněním a zodpoví všechny možné otázky.

Odhady ukazují, že až 95 % samoživitelů jsou ženy, které pracují. Někdy mají prací i více, aby se o děti postaraly a poskytly jim všechno, co potřebují. Podle Maláčové není jisté, kolik z celkové částky stát vymůže zpátky. Proto navrhla novelu zákona, který zaručí, že to neplatiči budou mít velmi těžké.

V České republice je neplatičů výživného spousta. Někteří opravdu nemají peníze, ale většině se pouze nechce na potomka platit, protože se peníze dostanou do rukou jejich bývalých partnerek. Mezi výhodami novely zákona by mělo být hlavně to, že břímě neplacení spadne ze samoživitelek a převezme ho stát.

Maláčová chce radikální přístup – omezit neplatičům aktivity

Zpátky se podaří dostat pouze asi deset procent všech peněz, které neplatiči dluží. Maláčová připravila návrh, který by měl po takových lidech jít velmi tvrdě a zakázat jim různé aktivity, jako je sportovní zápas, rybaření nebo lov. Ministryně by neplatičům sebrala veškeré průkazy.

Zákon je nyní připraven. Maláčová řekla, že pokud to stát myslí vážně, tak by mělo být normou, že rodič ponese zodpovědnost za své dítě. S tím souvisí také placení alimentů v případě rozchodu rodičů. Mnoho lidí, především mužů, bere alimenty jako nástroj pomsty, ale děti nemohou za to, že se jejich rodiče neshodnou.

Maláčová doufá, že v Poslanecké sněmovně se všichni na schválení zákona shodnout. Nyní je ale na pořadu dne zákon o náhradním výživném. Další bod bude následovat za několik měsíců, kdy bude zákon poslán do legislativního procesu.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál

Autor: Raina TomanováSouvisející články