Hasiči pomáhají hasičům. Češi posílají na Ukrajinu žebříky, obleky i dýchací přístroje

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
hasici valka
Zdroj: Shutterstock

Ministr vnitra ČR Vít Rakušan pro ČTK potvrdil, že Česko pošle ukrajinským hasičům dva hasičské žebříky, čtyři plošiny, ochranné obleky, přilby a dýchací přístroje. Jedná se o dar našeho hasičského sboru tomu ukrajinskému.

Vedle výše uvedeného dalších tisíc neprůstřelných vest pro hasiče koupí přímo ukrajinské velvyslanectví ze sbírky v České republice.

Hasiči potřebují vybavení

Již více jak tři týdny sledují obyvatelé České republiky s napětím, co se děje na Ukrajině.

Solidaritu válkou zasažené zemi projevují všemi možnými způsoby – vyvěšují vlajky, vybírají finanční i materiální prostředky, ubytovávají uprchlíky. Pomoc se posílá také přímo na Ukrajinu.

Tu ale nepotřebují jen lidé, co zůstali ve svých domovech, nebo vojáci a zdravotníci, ale především hasiči, kteří bojují s následky ostřelování, hasí budovy a také vyprošťují přeživší z trosek.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro Seznam Zprávy kyjevský starosta Vitalij Kličko požádal Česko o pomoc, konkrétně o zaslání vybavení právě pro hasiče.

„Nyní nejvíce potřebujeme vysokozdvižné požární žebříky, ochranné masky proti kouři, další humanitární pomoc a lékařský materiál,“ uvedl Kličko.

Přispěli i dobrovolní hasiči

Reakce Česka byla v podstatě okamžitá. Již v pátek dopoledne se vše začalo připravovat a Vít Rakušan potvrdil, že pomoc se na Ukrajinu pošle.

Do sbírky pro hasiče přispěly nejen profesionální sbory, ale také dobrovolní hasiči. Kromě toho, oč Kličko žádal, se vybraly třeba i svítilny, hadice nebo lékařský materiál.

„Děkujeme za veškerý darovaný materiál. Velmi si vážíme ochoty hasičských sborů pomoci ukrajinským kolegům, kteří nyní zasahují ve své zemi v nelehkých podmínkách. Jsem rád, že můžeme pomoci i touto formou,“ řekl Blesku ředitel krajských hasičů Karel Kolařík.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Blesk

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články