Zelenskyj ve svém projevu varoval Rusy: Budete souzeni jako váleční zločinci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Prezident Volodymyr Zelenskyj učinil projev. Ve svém posledním projevu mimo jiné připustil, že v jednání s ruskou stranou začínají pomalu nacházet společnou řeč. Zároveň ale upozornil, že Ukrajinci musejí být i nadále trpěliví. Ve videu také ocenil návštěvu evropských politiků, mezi kterými byl i český premiér Petr Fiala.

Ukrajina už dvacátým dnem čelí útoku Ruské federace. Její prezident se dnes opět přihlásil se svým tradičním projevem, který nahrál mimo jiné i na svůj instagram.

Kompromis na obzoru

„Všichni chceme mír, a to co nejdříve to bude možné. My všichni chceme vyhrát,“ promlouvá ke svému národu hlava ukrajinského státu. „Musíme ale stále bojovat. A pracovat. Každý tam, kde je jeho místo,“ pokračuje ve svém projevu Zelenskyj.

Dále uvádí, že je podle něj velmi důležité pokračovat ve vyjednávání s Rusy, přestože je to velmi obtížné. Naposledy se setkali zástupci obou zemí v úterý. Jak pak prozradil ukrajinský zástupce Mychajlo Podoljak, pomalu se začíná vytvářet prostor pro nějaký schůdný kompromis.

„Setkání pokračují a jsem informován, že pozice během jednání už zní realističtěji. Ale je třeba více času na rozhodnutí, která by byla v zájmu Ukrajiny,“ řekl podle iDNES.cz prezident Ukrajiny.

Tento čas podle něj poskytují hrdinové a obránci země, kterým ve videu děkuje. Právě díky nim útočníci stále ještě neuspěli v získání svých cílů na Ukrajině.

Rusko je válečný zločinec

Ve videu se také obrací na obyvatele Ruska. „Už jste pochopili, jak skončí tato válka pro vaši zemi? Hanbou a chudobou,“ říká ve videu Zelenskyj. Podle něj by měli obyvatelé Ruské federace vystoupit proti současnému režimu a předejít tomu, aby byli pak souzeni jako váleční zločinci.

Prezident dále vyzývá k tomu, aby západní mocnosti ještě více přitlačili na Rusko, které se podle něj dopouští na Ukrajině válečných zločinů, neboť útočí na civilní objekty i civilisty samotné.

Ocenil podporu i od našeho premiéra

V neposlední řadě také Zelenskyj ocenil návštěvu evropských státníků přímo v Kyjevě. Kromě českého premiéra Petra Fialy se zúčastnil polský premiér Mateusz Morawiecki, slovinský předseda vlády Janez Janša a polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński.

„Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme,“ uvedla slova ukrajinského prezidenta Česká tisková kancelář s odkazem na sociální síť Telegram. „Odvaha opravdových přátel,“ dodal ještě ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: iDNES.cz, Instagram

Autor: Markéta MladáSouvisející články