Hasiči se chystají k požárnímu útoku. Letadla jim zatím nepomáhají

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hrensko Pozar
Zdroj: Profimedia

Už šest dní bojují hasiči s rozsáhlými požáry v Hřensku. Jejich dnešní zásah jim komplikuje počasí. Ačkoliv ráno trochu pršelo, srážek bylo málo a déšť to byl spíše jen symbolický. Vítr navíc znemožnil použití hasicích letadel. Na místo ale dorazily další hasičské jednotky.

U požáru lesa v Národním parku České Švýcarsko začali čeští hasiči zasahovat v neděli ráno. Ani po týdnu se jim však nepodařilo dostat plameny pod kontrolu.

Stále přijíždějí nové posily

Na začátku zasahovalo v místě požáru 26 jednotek hasičů, postupně se jejich počet rozrostl na 80. O dalším navýšení informoval v sobotu Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje na svém twitteru.

„Do ranních hodin bude současných 410 hasičů posíleno o dalších 220. Počet jednotek bude zvýšen ze současných 80 na 120,“ stojí v příspěvku. V boji s plameny jim pomáhá osm vrtulníků a pět letadel. Dvě z nich jsou hasicí letadla Air Tractor ze Švédska.

Právě ta nahradila jejich dva předchůdce z Itálie. Stroje Canadair se v pátek totiž musely vrátit do své domoviny, kde rovněž vypukly rozsáhlé lesní požáry.

Letadla ze Švédska italské stroje plněn nenahradí

Podle webu Seznam Zprávy však švédské Air Tractory nemohou italské stroje zcela zastoupit. Důvodem je to, že mají jen jeden motor a také menší kapacitu nádrže. Při jejím naplnění navíc letadla ztěžknou a jejich ovládání je velmi náročné.

„S jedním motorem a třemi tunami vody v nádrži to bude jako létat s nákladním vlakem – neobratné a pomalé,“ řekl zpravodajskému webu vojenský analytik Jiří Vojáček. Přesto mají tyto stroje při hašení požáru nezastupitelnou roli, dokážou totiž hasit i velmi nepřístupná místa a komplikovaný terén.

Podle zpráv CNN Prima NEWS ale aktuálně není letecká podpora možná. Důvodem jsou špatné povětrnostní podmínky. Letadla tak zůstávají prozatím na zemi na letišti ve Vodochodech.

Sobotním plánem je požární útok

V boji proti rozsáhlému požáru pomáhají hasičské sbory z celé České republiky. Jejich práci ocenil přímo na místě i ministr vnitra Vít Rakušan.

„To, co hasiči předvádějí, je na hranici fyzických sil. Koordinace je výborná. Samozřejmě si přejeme, aby výrazněji zapršelo. V Praze prší výrazně více než zde. Současné podmínky přesto docela pomáhají,“ řekl podle CNN Prima NEWS ministr vnitra.

Hasiči tak nyní přešli takzvaně do požárního útoku. ČT24 to řekl mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan. Jejich dnešním úkolem je totiž co nejvíce zmenšit plochu požáru. Ta aktuálně činí zhruba pět krát dva kilometry.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČT24, Seznam ZprávyTwitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články