Hasiči spustili přímý přenos z ohněm zasaženého Hřenska. Aktuální situaci může sledovat úplně každý

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pozar hrensko
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Ani po pěti dnech se hasičům nepodařilo zkrotit požár v Českém Švýcarsku rozšířený až do Hřenska. Včera byl spuštěn stream z místa události, který zachycuje v přímém přenosu dění pomocí dronově přenosového vozu. Lidé se tak i na YouTube mohou podívat, jak v současné době Hřensko vypadá.

V současné době hranice požáru hasiči udržují zhruba na 1000 hektarech a ohniska jsou uvnitř této plochy. Ve čtvrtek ráno se do boje s ohněm zapojila i hasicí letadla z Itálie. „Setrváváme na stejných pozicích, nemuseli jsme nikam ustoupit,“ uvedl podle CNN Prima NEWS mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf.

Na místě zasahuje více než 500 hasičů, požárem jsou zasaženy obce Hřensko, Vysoká Lípa, Mezná a Mezní Louka. Během středy na místě hasilo hned sedm vrtulníků najednou. Pro veřejnost je uzavřeno jezero Milada u Ústí nad Labem, odkud letadla čerpají vodu.

Evakuace 450 osob

V souvislosti s požárem bylo pro veřejnost uzavřeno široké okolí, celkově muselo být evakuováno 450 osob. O situaci na místě pravidelně informují hasičské sbory i na twitteru a dalších sociálních sítích. Řada z nich je vyčerpaná a někteří na místě padají únavou.

V současné době hasiči především doufají, že přijde déšť, který by s ohněm pomohl. „Oblast Českosaského Švýcarska se může dočkat srážek zejména v pátek a v sobotu. V pátek tam spadne 0 až 5 mm, jen při případné bouřce s malou pravděpodobností kolem 40 mm. V sobotu 5 až 20 mm,“ uvedli meteorologové na facebooku.

Řada lidí chce mít informace o tom, jak to na místě vypadá, a to nejen ze zvědavosti. Požár ovlivňuje celou republiku, jak dokázal především v úterý v dopoledních hodinách kouř, který se objevil na mnoha místech Česka a pocházel právě z Českého Švýcarska.

Jediný svého druhu

I proto byl spuštěn přímý přenos ze zasažené oblasti, který mohou lidé sledovat na youtubovém kanálu hasičů. „Jsme na rozhledně Janov, kde je umístěný dronově přenosový vůz, který monitoruje celý zásah a dokáže do štábu přenášet obrazové informace, které budeme streamovat i veřejnosti. Tohle je první streamování zásahu pro veřejnost,“ řekl Jiří Studnička z hasičského záchranného sboru.

Ten také informoval redakci ČTK, že vůz je vybaven dvěma drony. Oba mají možnost natáčení termokamerou a jeden z nich je vybaven kamerou, která dokáže přenést detail události na velmi velkou vzdálenost. Techniku poskytl hasičům záchranný sbor Karlovarského kraje.

Přenosové auto je jediné svého druhu v České republice. Původně měl být přenos pouze nápomocný s hašením a měl sloužit hasičům. Nakonec se ale rozhodlo o jeho zveřejnění všem občanům ČR. A to mimo jiné i proto, aby hasiči odradili lidi od toho, aby se jezdili na zasažená místa podívat osobně.

Zdroj: YouTube, Twitter, CNN Prima NEWS, ČTK, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články