Hasiči stále bojují s plameny v Českém Švýcarsku. Kouř se rozšířil do celé republiky, někteří lidé volají o pomoc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pozar les
Zdroj: Shutterstock

Od úterního rána evidují hasiči po celé České republice vysoký počet volání ohledně zápachu kouře. Ve většině případů se ale jednalo o kouř, který se rozšířil z požáru v Českém Švýcarsku. Ačkoli tak jde při volání o plané poplachy, meteorologové před kouřem varují.

Šíření kouře z požáru bylo způsobeno silným větrem. Zápach z požáru, ale i kouř samotný zasahuje podle informací Novinek až na Vysočinu, Orlickoústecko a Svitavsko, tedy 200 kilometrů od ohniska požáru. Požár samotný se z národního parku rozšířil do okolního Hřenska na Děčínsku.

Tam muselo být zhruba 50 obyvatel dokonce i evakuováno. Požár už od neděle hasí desítky hasičů, nedaří se jim ale plameny zkrotit. Bojují proti nim mimo jiné i s pomocí hasicích letadel, vodou místo zásobuje vrtulník.

Meteorologové varují před kouřem

Od rána hasiči evidovali obrovský počet volání, kterými zmatení lidé zahltily záchranné linky. Proto záchranáři i hasiči žádají občany, aby nepanikařili. V případě, že nejsou vidět plameny, je třeba volání zvážit. S velkou pravděpodobností jde o kouř právě z hořící oblasti v národním parku. Například pražští hasiči o kouři v Praze informovali na svém twitteru.

„Hned ráno jsem cítila kouř v celém bytě a skutečně jsem se lekla, že hoří něco u nás na sídlišti. Naštěstí jsem se z médií a sociálních sítí dozvěděla, že je to kouř z Hřenska, ale překvapilo mě, že dorazil až do Prahy v takové intenzitě. Bylo to skutečně nepříjemné,“ sdělila pro Přehledně24 Gabriela z Prahy 4.

Meteorologové varují, že může být kouř rozšířený prakticky v celé republice pro řadu lidí velkým problémem. Radí proto větrat jen minimálně, v případě obtíží dýchat přes respirátor a nevycházet z domu, pokud to není nutné. Varování platí především pro nemocné a alergiky s astmatiky.

„Pokud jste nemocní nevycházejte v dopoledních hodinách ven. To stejné platí pro děti,“ doporučil meteorolog Josef Hanzlík ve vysílání CNN Prima NEWS. „Koncentrace prachových částic se zvětšují zejména na severu a severozápadě našeho území,“ dodal s tím.

„Na některých měřících stanicích byly naměřeny hodnoty i vyšší než 200 mg,“ upozornil. Standardní hodnoty jsou přitom zhruba od 0,5 do 20 mg na metr krychlový vzduchu, jedná se tak o obrovské překročení, které může být nebezpečné. Kromě škrábání v krku tak mohou lidé častěji pociťovat pálení očí.

Hasiči stále bojují

Hasiči doufají, že se oheň v Českém Švýcarsku podaří zpacifikovat během úterý. Včera v noci se ale kvůli špatným podmínkám museli stáhnout od hašení plamenů v obci Mezná, kam se z národního parku rozšířily. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,“ uvedli záchranné složky na facebooku.

„Jedním slovem PEKLO,“ dodává příspěvek ukazující záběry z místa. V současné době dělají hasiči vše pro to, aby dostali oheň pod kontrolu, plameny se přestaly šířit a kouř ze vzduchu v celé republice se vyčistil. Podle hasičů ale záleží hodně také na počasí.

Zdroj: Facebook, Twitter, CNN Prima NEWS, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články