Havlíček se vyjádřil k chystaným podzimním opatřením. S pandemií totiž vzrostla spotřeba alkoholu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Omezeni koronavirus
Zdroj: JDzacovsky / Shutterstock.com

Nikdo nemůže zaručit, že se v podzimních měsících nevrátí omezení spojená s pandemií koronaviru. Tuto informaci dnes uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Zároveň také doufá v dostatečné proočkování obyvatel.

Podle ministra se vláda snaží naočkovat co nejvíce lidí. Očkování závisí na tom, jak přicházejí vakcíny ze zahraničí. K otázce, jak to bude na podzim s omezeními, dodal: „Tuto garanci vám nedá nikdo soudný nikde ve světě.“

Očkování i bezpečné rozestupy

V červenci bychom podle Havlíčka měli dosáhnout sedmdesáti procent proočkovanosti v České republice. Ministr si také podle Blesku pochvaluje lepší systém testování, jako jsou PCR testy zdarma a antigenní testování.

Česká republika také doufá ve fungování systému bezpečné provozovny, kde se klade důraz na dostatečné rozestupy mezi stoly nebo pravidelné dezinfikování všech prostor.

Luboš Kastner, restauratér a garant projektu Moje restaurace, uvedl, že pokud se znovu zavřou restaurace, sedm z deseti hostů najde cestu, jak si i přes omezení užít večer u skleničky piva.

V mnoha případech si lidé otevřou garáž nebo kočárkárnu a budou pokračovat v tom, na co si přes léto zvykli. Pokud bude k takovým věcem docházet, bude šíření viru nekontrolovatelné.

Zvýšila se konzumace alkoholu

Podle Kastnera se v minulém roce o 2,4 procenta zvýšil počet lidí, kteří často pijí alkohol. „Denně nebo obden loni pila pětina dotázaných. Výrazně také vzrostla odhadovaná průměrná roční spotřeba, loni činila osm litrů čistého alkoholu, při odečtení abstinentů dokonce devět a půl litru,“ dodal.

Spotřeba alkoholu na osobu byla loni nejvyšší za poslední tři roky. Podle odborníků může za tento růst pandemie koronaviru, kvůli které lidi neměli možnost vykonávat aktivity, na které byli tak zvyklí.

S přicházejícím létem se u nás aktuálně otevřely provozovny, venkovní zahrádky, bazény i rekreační střediska. Lidé přicházející do těchto zařízení musejí disponovat negativním testem, certifikátem o očkování nebo dokumentem o prodělané nemoci.

Před pár dny se u nás povolilo přijít do otevřených podniků také s čestným prohlášením, ve kterém člověk svým podpisem stvrzuje, že si udělal domácí test. Odborníci se ovšem obávají toho, že budou lidé v prohlášení lhát, a pandemie koronaviru tak bude sílit.

Zdroj: Blesk.cz
Autor: František OlšaSouvisející články