Mladí lidé se nehodlají spoléhat s důchodem na stát. Přesto mají jasno, kolik by měli dostávat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Stary pan s prasatkem
Zdroj: Shutterstock

Podle situace, která platí dnes, by lidé narozeni po roce 1971 měli jít do důchodu v 65 letech. A s největší pravděpodobností se tato hranice ještě o něco posune k vyššímu věku. To se ale mladé generaci nelíbí. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank.

Aktuální průzkum byl zpracován napříč Českou republikou a podle něj by lidé, kteří jsou momentálně ve věku 18 až 35 let, chtěli jít ideálně do důchodu již v 60 letech.

To by ovšem museli jít do předčasného důchodu. Tím by se jim však snížil důchod, který už v plné výši zdaleka nesplňuje jejich ideální představy.

Představu mají jasnou

Ty se totiž pohybují v průměru okolo 22 000 měsíčně. Muži by si konkrétně představovali 24 000, zatímco ženám by postačilo 20 000 korun.

Současný průměrný důchod se ale pohybuje v o trochu nižších částkách. Starobní důchodci pobírají aktuálně od státu v průměru 15 000, a pokud se rozhodli odejít do předčasného důchodu, dostávají pouze necelých 14 000.

Výše zmínění mladí lidé si však uvědomují nedosažitelnost těchto svých představ, a tak se většina (tři čtvrtiny) z nich nehodlá spoléhat pouze na stát a na peníze, které od něj budou v důchodu dostávat.

Nechtějí ve stáří snižovat svou životní úroveň

Přestože preferují především dvě možnosti, jak se na důchod připravit, a jak se dostatečně finančně zabezpečit, existuje veliká škála možností, která se dá využít.

Muži chtějí v první řadě investovat do nemovitostí a z nich poté čerpat. Jako druhý způsob uvedli doplňkové penzijní spoření.

Podobně to dopadlo i se ženami. Ty ale mají na prvním místě právě penzijní spoření a až pak investice do nemovitostí.

Kdy je potřeba začít

51 % dotázaných je přesvědčeno, že je potřeba se finančně na důchod připravovat již od nástupu do svého prvního zaměstnání. Čtvrtina shledává ideální dosažení 30. roku věku a 15 % tuto záležitost odkládá až na dobu, kdy se jim narodí první dítě.

Autor: Julie BordášováSouvisející články