Hnutí ANO na mimořádné schůzi Sněmovny vyzývá ministra vnitra Víta Rakušana k rezignaci. SPD žádá demisi celé vlády

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Fiala Rakusan
Zdroj: CNC / Profimedia

Ve čtvrtek 7. července svolala opoziční hnutí ANO a SPD mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které chtěla řešit korupční skandál kolem pražského dopravního podniku. Kauza s názvem Dozimetr měla již důsledky pro mnohé politiky a nyní je pod palbou kritiky Vít Rakušan.

Program mimořádné schůze je třeba nejprve schválit, a proto nejdříve mluvili poslanci s přednostním právem. Program jednání byl opozicí nazván Organizovaný zločin hnutí STAN.

ANO žádá rezignaci Rakušana

V rámci kauzy Dozimetr byl obviněn bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, který kandidoval za STAN. Po něm posléze podal rezignaci ministr školství Petr Gazdík také ze STAN, neboť se ukázalo, že i on je napojený na kontroverzního Michala Redla, který měl být vůdcem celé skupiny.

V této souvislosti se od té doby volá po důsledcích pro celé hnutí STAN a zejména pak po rezignaci Víta Rakušana, který je předsedou hnutí.

Mimořádná schůze začala v 10 hodin ráno a slovo si vzal Andrej Babiš, který kritikou na hnutí STAN nešetřil. „Starostové a nezávislí mají korupci v genech,“ začal svůj projev a pokračoval tím, že označil STAN za stranu organizovaného zločinu.

Následně Babiš uvedl, že žádá demisi ministra vnitra a zároveň předsedy STAN Víta Rakušana, o čemž informoval i na svých facebookových stránkách.

„Dále vyzýváme Víta Rakušana k vyvození politické odpovědnosti a k demisi. Pokud tak neučiní, premiér Fiala by jej měl odvolat a nenavrhovat jako nástupce minimálně po dobu vyšetřování kauzy žádného nominanta STAN,“ doplnila Babiše Alena Schillerová.

Víta Rakušana opozice vyzvala k demisi již dříve, ten však uvedl, že pro to nevidí důvod a podpořil jej v tom i premiér Petr Fiala. Ten zároveň prohlásil, že politické řešení situace již nastalo odvoláním Gazdíka.

„Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra. Tu radost vám neudělám,“ reagoval Rakušan a dodal směrem k Babišovi: „Zloděj křičí: Chyťte zloděje.“

Hnutí SPD podpořilo ANO v žádosti o demisi Víta Rakušana, ale šlo ještě dále. „Rakušan musí okamžitě rezignovat na funkci ministra. Žádáme ale i demisi celé vlády,“ uvedl Tomio Okamura ještě před zahájením mimořádné schůze.

STAN bude volit nové vedení

Pokud Vít Rakušan ustojí dnešní jednání vlády, tak i přesto nemá vyhráno. S ohledem na korupční kauzu se za 3 týdny uskuteční sněm hnutí STAN, kde se bude volit nové vedení.

Mimořádný sněm proběhne 23. července a mělo by dojít k volbě nového předsednictva. Vzhledem k nominacím jednotlivých krajů z minulého týdne je však zřejmé, že Vít Rakušan se prozatím těší důvěře spolustraníků.

Většina krajských sněmů mu totiž, jak píšou Seznam Zprávy, udělila nominaci na znovuzvolení předsedou hnutí.

„V případě, že očištění nezvládnu, bude to už STAN bez Rakušana,“ uvedl Rakušan již před dvěma týdny.

Bude tedy záležet na výsledcích dnešní mimořádné schůze a schopnosti Rakušana předložit opozici důkazy, že není zapojený do korupční kauzy.

Zdroj: Novinky, iDNES, Česká televize, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články