Pražská kandidátka hnutí STAN zažila pořádná škatulata. Lídr zůstává, prvních 10 pozic prošlo změnou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr hlavacek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Hnutí STAN výrazně změnilo svou kandidátskou listinu pro nastávající komunální volby v Praze. Kvůli kauze Dozimetr z ní zmizel nejen bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, ale i další politici. Celkově se radikální řez týká osmi osob. Lídrem kandidátky i nadále zůstává Petr Hlaváček.

Ze čtvrté pozice se na druhé místo posunula starostka Čakovic Kateřina Arnotová. Další politici na prvních deseti místech se ale změnili. Nové pořadí kandidátky schválil v úterý večer krajský sněm hnutí STAN a změny jsou výraznější, než řada lidí očekávala.

„Je to volba Petra Hlaváčka, dovolím si použít to slovo načechrat kandidátku,“ řekl po jednání, které proběhlo včera od 18.00, poslanec a místopředseda pražského STAN Jan Lacina. „Atmosféra začínala poněkud chmurně, ale s projevy prvních kandidátů se to začalo dostávat do dobré nálady. Bylo překvapivé, jak to ti lidé dokázali svými projevy rozsvítit,“ popsal pro Seznam Zprávy.

„Z počátku nebylo jasné ani jisté, zda budu dál za Starosty kandidovat. Abych byl schopen pokračovat a vést kandidátku s cílem uspět, muselo dojít ke změnám, které jsem si vytknul jako podmínku,“ řekl podle České televize ke změnám Petr Hlaváček.

Po Hlubučkovi začala škatulata

Jako první zmizelo z kandidátky jméno Petra Hlubučka, který odstoupil kvůli svému zapletení do kauzy Dozimetr. Hlaváček ale nenechal nic náhodě ani v dalších případech. „Přemýšlel jsem, co s tím, je to trapas a omlouváme se za to, co to způsobilo městu a hnutí STAN. Chceme tomu zabránit,“ řekl lídr kandidátky podle CNN Prima NEWS.

„Tým jsme sestavili do útoku, a ne do obrany,“ prohlásil odhodlaně. Podle jeho předpokladů by STAN mohl v Praze získat až 32 %. A to i přesto, že průzkumy poslední dobou o vysokých číslech kvůli kauze, která na STAN seslala černý mrak, příliš nemluví.

Na koho se může spolehnout

Původně byla na druhém místě kandidátky například Jana Plamínková. Ta před týdnem nahradila ve funkci stíhaného Hlubučka, který byl na místě třetím. Ani jeden z nich už ale na kandidátce nefiguruje. Hlubučka nahradil starosta městské části Praha-Kolovraty Antonín Klecanda.

„Sestavil jsem kandidátku na předních místech z lidí, o kterých vím, že zastávají stejné zásady a můžu se na ně spolehnout. To neznamená, že lidé, kteří jim uvolnili místo, se něčím provinili. Spíše respektovali moje přání,“ dodává Hlaváček. Na čtvrté pozici se objevil zakladatel platformy Donio David Procházka.

Páté místo obsadila vedoucí odboru sociálních věcí Středočeského kraje Pavla Karmelitová. Šesté dostal starosta městské části Praha-Vinoř Michal Biskup, na sedmičce je architektka Zuzana Hamanová, osmička připadla řediteli festivalu Pražské jaro Romanu Bělorovi.

Deváté místo na kandidátce obsadila předsedkyně klubu mladých STAN v Praze 9 Arina Dolgopolova a desátou pozici pak starostka městské části Praha-Klánovice Zorka Starčevičová. Hnutí obměnilo i nižší pozice, celkově má kandidátka STANu 66 členů.

Zdroj: Starostové a nezávislí, Česká televize, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, iDNES, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články