Hnutí STAN a Piráti už do celostátních voleb společně nepůjdou. V některých regionech možná spolupráce přetrvá

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
ivan bartos vit rakusan
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Piráti s hnutím STAN už se společnou koalicí pro příští volby nepočítají. Podle Ivana Bartoše se strana v současné době soustředí především na řešení současných krizí. „Chceme pomoci lidem a naplnit naše cíle, nikoli se soustředit na volby za několik let. Předpokládáme nicméně, že do nich půjdeme samostatně,“ uvedl pro server iDNES.

Po loňských volbách vstoupily obě strany společně do vlády. Jenomže vztahy mezi nimi se vyhrotily velmi rychle, protože voliči dali přednost kandidátům z hnutí STAN. Koalici Pirátů a STAN volilo loni na podzim 15,62 procenta.

„Podle dosavadního součtu hlasů to vypadá, že koalice Pirátů a Starostů získala 37 mandátů. Čehož si velice vážíme a všem děkujeme za důvěru. Jde o velké vítězství demokratických sil v této zemi a porážku Andreje Babiše. Voliči řekli jeho nekompetentní politice a skandálům jasné dost,“ napsal po volbách web Piráti a Starostové, který již od loňského října nevydává nové informace.

Ze zmíněných 37 mandátů ale STAN získal 33 poslanců, zatímco u Pirátů šlo o pouhé 4. Pirátům vadilo mimo jiné i to, že před volbami byly poměry opačné, a strana dokonce zaplatila výraznější část kampaně. I proto je podle Bartoše další spolupráce nemožná.

Obě strany skeptické

„Co se týká komunálních voleb, zde vždy rozhodují místní sdružení, která nejlépe ví, na čem je třeba lokálně pracovat pro zlepšení života obyvatel a s jakými partnery lze tato zlepšení reálně prosazovat. Společnou kandidátku tak máme například v Kladně,“ uvedl šéf Pirátů pro iDNES.

Ten přitom ještě začátkem tohoto roku na svém twitteru napsal, že politické úspěchy poslední doby jsou především výsledkem společné snahy. „Věřím, že cílevědomou prací dosáhneme mnohé. Programové prohlášení, které dnes zveřejňujeme, je výsledkem snahy dvou demokratických koalic a pěti stran se dohodnout a společně pracovat pro prosperitu a svobodu občanů,“ uvedl.

Přesto má ale pocit, že strany už by dál neměly spolupracovat. „Gratuluji hnutí STAN ke zvolení nového předsednictva. Jeho úkol nebude lehký. Důvěra je křehká věc, těžko se získává a je snadné o ni přijít. Věřím, že jedině sebereflexí a skutečně upřímným a poctivým jednáním se dá postupně obnovit,“ napsal na sociální síti Bartoš před třemi dny.

Nejedná se ale pouze o názor Pirátů. I hnutí STAN je k další spolupráci velmi skeptické. „Spojuje nás společný program, který musíme ve vládě a parlamentu prosazovat. Budoucnost je vždy otevřená, ovšem po výrocích mnohých pirátských politiků ji z pohledu dneška nepovažuji za pravděpodobnou,“ řekl již dříve pro iDNES ministr vnitra Vít Rakušan.

Kromě šéfa hnutí se k ukončení spolupráce vyjádřili i jiní politici. „Myslím, že s Piráty do velkých voleb půjdeme velmi těžko. Považuji to za velmi málo pravděpodobné,“ sdělil iDNES také nový místopředseda STAN, poslanec a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Celostátně nepravděpodobné

Někteří politici jsou toho názoru, že koalice by mohla dále fungovat, ale pouze v některých regionech. Celostátně by v následujících volbách už rozhodně Piráti a hnutí STAN být spojovány neměly. Tento postoj zaujímá pravděpodobně největší část politiků.

„Myslím, že to může být lokálně různé, regionálně, protože koalice se staví různě, ale celostátně bych to považovala za nepravděpodobné. Fenomén kroužkování dost změnil uvažování o koalicích,“ řekla také serveru iDNES Michaela Šebelová, nová místopředsedkyně STAN, poslankyně a starostka Kunčic pod Ondřejníkem v Moravskoslezském kraji.

„Je to můj osobní názor. Máme někde tu spolupráci v plánu stále, například v Olomouckém kraji, pro krajské volby. Tam předpokládám, že to kolegové z Olomouckého kraje budou chtít opsat, ale myslím, že s Piráty do velkých voleb půjdeme velmi těžko. Považuji to za velmi málo pravděpodobné,“ doplnil svá předchozí slova Lacina.

Zdroj: iDNES, Novinky, Piráti a Starostové, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články