Hospody lákají na velikonoční piva. Konečně si ho dáte přímo z půllitru

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zelene pivo velikonoce
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Češi se po dvou letech dočkali a během velikonočních svátků si mohou dát zelené pivo přímo v restauraci nebo hospodě. Tento zlatavý mok vylepšený bylinkami si lidé dávají právě o Velikonocích.

Posledních 15 let velké i malé pivovary nabízejí zelená piva, především kvůli svátku svatého Patrika. Restaurace lákají nejen na pivo, ale také na irská jídla. Zájem o zelená piva roste, protože Češi tuto tradici mají rádi a koronavirová pandemie udělala své.

Zelené pivo nabídne Starobrno nebo Primátor, ale i malé pivovary

Purkmistr nabízí zelené pivo s příchutí mařinky, meduňky a máty. „Už ho nabízíme 14 let a během pár dnů je vypito. Letos jsme ho vyrobili výrazně víc, a lidé si ho tak mohou odnést i v lahvích i nechat stočit do malých KEG sudů,“ řekl za minipivovar Petr Míč.

Zelená piva najdete po celé republice. Minipivovary na něj sázejí, protože chtějí přilákat nové zákazníky a chtějí je nalákat na speciální piva, kterých není mnoho. „Stal se z toho zvyk, že je třeba to dodržovat. Já ho nedělám, protože mi kapacita nestačí a nemohu si dovolit prodávat zelené pivo bůhvíjak dlouho,“ řekl Josef Krýsl, plzeňský odborník na pivo, pro ČTK.

Sládková Purkmistru Eva Straková doplnila, že vaří pouze piva, která mají lidi rádi. Velikonoční piva se musejí nechat delší dobu zrát, navíc obsahují více druhů sladu i chmele. Vynikne tak jejich chuť a plnost. Zelené pivo je mezi ostatními stále oblíbenější. Podle Strakové lidé totiž rádi experimentují.

„Hrozně se letos na zelené pivo těším. Rád totiž ochutnávám nové druhy piv, nejlépe z minipivovarů, i když málokterý zrovna zelené pivo chystá. Ale to nevadí, stejně si na něj někam zajdu,“ potvrzuje slova Stárkové pro Přehledně24 milovník piva Adam z Prahy.

Plzeňský ležák se dopraví až do Vatikánu

„V dávné minulosti vařili mniši v klášterech v předvelikonočním období silná piva, která byla součástí jejich postního jídelníčku. Pivo bylo spolu s chlebem také zásadním zdrojem živin a kalorií během čtyřicetidenního půstu, a proto se o něm někdy říkalo, že se jí, nikoli pije,“ uvedl pro ČTK mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář.

Prazdroj kromě zeleného piva a dalších speciálů ale poslal také 2022 lahví ležáku do Vatikánu. Je to tradice stará 100 let, kdy si nechal papež Lev XIII. posílat plzeňské pivo na doporučení lékařů. Piva převezme 20. dubna papež František.

Zeleného piva se ale letos vyrobí o něco méně, než tomu bylo v předchozích letech. Je to dané tím, že pivovary netušily, jak se bude pandemická situace vyvíjet. Navíc zdražují nejen energie, ale také suroviny, proto raději piva vyrobí méně, ale budou mít jistotu, že se všechno vypije. Některé pivovary však na zelené pivo nesázejí, a proto jej v jejich nabídce nenajdete.

Zdroj: ČTK, Novinky, Deník, iDNES, Přehledně24

Autor: Raina Tomanová



Související články