Identifikaci pomocí banky využívají dva miliony lidí. Její využití se dál rozšiřuje, brzy by měla například potvrzovat i věk

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Bar Telefon
Zdroj: Profimedia

Už dva roky zlehčuje českým občanům život takzvaná bankovní identita. Už dva miliony lidí ji používají k ověření své totožnosti. Díky BankID mohou například žádat o důchod či získat informace od některých zdravotních pojišťoven. Nově se má nyní přidat i VZP. Aplikace by také měla brzy sloužit k potvrzení věku.

Bankovní identita je jednoduchá metoda jak potvrdit svou totožnost online, a to za pomoci vlastní banky. Momentálně službu nabízí šest těchto institucí. Podle webu ITBIZ se stala nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti. „Digitální občanku“ už někdy využilo na dva milionu Čechů.

„Během necelých dvou let od startu počty uživatelů BankID enormně stouply, jen za letošní rok více než dvojnásobně. To nejlepší je ale pořád před námi, protože šíře služeb a možností pro využívání BankID jsou v podstatě nekonečné,“ vysvětlil webu Jan Blažek, předseda představenstva Bankovní identita, a.s.

Žádost o důchod i sociální dávky

Použití bankovní identity je jednoduché, rychlé a bezpečné. Například při žádostech o jednorázový 5000 příspěvek využilo BankID přes 160 tisíc žadatelů. ITBIZ to řekl ředitel Bankovní identita, a.s. Marek Růžička.

Jedním z nich byla i Petra z Ústí nad Labem. „Získání a potvrzení identity bylo velmi snadné. Jen jsem ve svém mobilním bankovnictví potvrdila, že mám o službu zájem. Vzhledem k tomu, že už tam měli k dispozici kopii mého občanského průkazu, vyřídili to téměř okamžitě a já ani nikam nemusela,“ popisuje svou zkušenost pro Přehledně24.

„Poté už jsem se jen přihlásila na webové stránky ministerstva, kde se o jednorázový příspěvek žádalo. Přišla mi jen potvrzující SMS a bylo hotovo. Vše bylo jednoduché, rychlé, a hlavně jsem nemusela nikam na úřad. V nejbližší době plánuji požádat o příspěvek na dítě a hodlám to udělat úplně stejně,“ vysvětlila Petra Přehledně24.

Pojišťovny ji už využívají, VZP se teprve chystá

Bankovní identita tak chce jít stále dál a uživatelům chce nabídnout další služby. Stále přibývají nové subjekty a společnosti, které chtějí tuto službu nabídnout. A nejedná se jen o státní aparát, ale také například některé energetické a leasingové společnosti, obchody či pojišťovny.

Své připojení nyní avizovala i VZP. Nabízí se otázka, zda jako největší pojišťovna na trhu tak trochu nezaspala. V budoucnosti by BankID chtěla využít pro přihlašování do své aplikace Moje VZP.

„Chceme tento přístup maximálně zjednodušit i dalším, proto ve výhledu několika měsíců plánujeme přihlášení do aplikace také prostřednictvím bankovní identity,“ slíbila mluvčí VZP Viktorie Plívová webu Peníze.

Aplikace bude umět potvrdit i věk

Identita by mohla pomoci dokonce i provozovatelům restaurací a barů, ale také prodejcům zboží určeného jen pro zletilé zákazníky.

Podle serveru Seznam Zprávy se momentálně pracuje na tom, že by BankID dokázala potvrdit věk. Obsluha by tam mohla kontrolovat opravdu jen zletilost zákazníků, a nikoliv jiné jejich osobní údaje, které jsou například na klasickém občanském průkazu.

Zatímco provozovatelé podniků tuto možnost kvitují, lidé v diskuzích jsou spíše skeptičtí. „A co když nemá někdo přístup k internetu,“ zajímal se Martin. „Tady nejde o zjišťování věku — tady začíná sledování pohybu občanů,“ obává se diskutující Karel.

Zdroj: BankID, ITBIZ, Peníze, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články