Vítězem ocenění Česká hlava je Petr Pyšek. Další ocenění byla udělena za výzkum léčby prostaty či predikci komplikací v těhotenství

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Petr Pysek
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Již od roku 2002 získávají nejlepší vědci a výzkumníci cenu Česká hlava. Jedná se o nejprestižnější ocenění, které mohou vědci v tuzemsku získat. Vítězové 21. ročníku soutěže Česká hlava 2022 byli představeni v pátek 2. prosince a ceny si přebrali na slavnostním galavečeru 4. prosince.

Slavnostní galavečer s předáváním cen vysílala ČT 2 ze sídla Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a večerem provázel moderátor Daniel Stach.

Nejvyšší cena za celoživotní dílo

Mezi hlavní ceny soutěže patří Národní cena vlády ČR za celoživotní dílo, kterou vláda schvaluje na doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovaci.

Cenu letos obdržel RNDr. Petr Pyšek, CSc., za svůj výzkum invazivních rostlin a živočichů, kterého vláda jako vítěze schválila usnesením ze dne 16. listopadu.

„Ocenění Česká hlava je pro mě velkým potěšením. Snad to, co dělám, nedělám špatně a má to smysl,“ uvedl Pyšek po vyhlášení vítězů.

Pyšek je vedoucím Oddělení ekologie invazí Botanického ústavu AV ČR a je jedním ze zakladatelů moderní invazní ekologie. Stojí mimo jiné za odpovědí, proč se některé druhy rostlin a živočichů stávají invazivními. Takto označujeme ty druhy, které byly přeneseny mimo území jejich přirozeného výskytu a které se zde nekontrolovatelně šíří a mají negativní dopad na ekosystémy.

Také je autorem databáze invazivních rostlin zvané GloNAF.

„Petr Pyšek zásadním způsobem přispěl k vytvoření evropského výzkumného prostoru biologických invazí, podílel se na několika celoevropských projektech, uvedl na scénu řadu kolegů a studentů, spolupracuje s mnoha světovými pracovišti,“ uvádí jeho medailonek na stránkách České hlavy.

Další ocenění

Cenu Invence ABB získala Martina Benešová-Schäfer, Dr. rer. Nat., a to za výzkum radioterapeutiky na léčbu rakoviny prostaty.

„Podpora vědy, vzdělávání, inovací a talentovaných lidí je v DNA společnosti ABB nejen v České republice. Naše partnerství v nejprestižnější národní soutěži Česká hlava, která se soustředí na objevování a oceňování vědců za jejich počiny, proto přirozeně pokračuje i v letošním roce. Jsem rád, že ABB může podpořit výjimečné projekty a vědce, jakým je i Martina Benešová-Schäfer,“ uvádí v tiskové zprávě generální ředitel ABB v České republice Vítězslav Lukáš.

Martina Benešová-Schäfer vytvořila lék pod názvem PSMA-617, který jako první cílené radioterapeutikum na světě schválila americká FDA. Na základě tohoto schválení bude lék používán v USA a vědkyně věří, že jej brzy schválí i evropská léková agentura EMA.

„Vstávala jsem ten den hodně brzo ráno, vyrážela jsem na cestu do Essenu, jela jsem navštívit univerzitní kliniku, která PSMA prakticky používá. Bylo pět ráno. Zapnula jsem telefon a vidím to!“ uvedla pro Deník N, jak se o vítězství dozvěděla.

Další cenou je Lorem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a je zaměřena na výzkum v oblasti zdravotnictví. Letos ji získala prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D., za její zásluhy v oblasti predikce vzniku komplikací v těhotenství způsobených vysokým krevním tlakem.

Za nejlepší podnikovou inovaci byla udělena cena Industrie společnosti IDEA StatiCa firmě CESNET, a to za vývoj zařízení pro přenosy obrazu a zvuku MVTP (Modular Video Transmission Platform).

„Cenu Doctorandus za technické vědy společnosti ČEZ, která se uděluje mladým vědcům, získal Petr Sezemský,“ uvádí dále zpráva s tím, že cenu obdržel za vývoj bioaktivních nanostrukturovaných povrchů vytvořených pomocí nízkoteplotního plazmatu.

Poslední udělenou cenou je Doctorandus za přírodní vědy společnosti Veolia, kterou získala Ing. Alžběta Dostálková, Ph.D., za studium interakcí vedoucích ke skládání retrovirových částic.

Zdroj: Česká hlava, Česká televize, Facebook, Univerzita Karlova, Portál ODok, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články