Organizace ESA doplňovala své řady o členy týmu pro lety do vesmíru. Stal se jím i český armádní pilot

od Veronika Holcová
3 minuty čtení
esa_vlajka
Zdroj: B. Godart / Shutterstock

Evropská kosmická agentura vypsala výběrové řízení do svého týmu astronautů. Přihlásilo se do něj 22 589 lidí ze všech členských států společnosti ESA, z toho celkem 202 Čechů. Po důkladných testech bylo vybráno 5 kariérních astronautů, 11 členů rezervního oddílu a 1 paraastronaut. Český pilot Aleš Svoboda byl vybrán do rezervního oddílu.

Evropská kosmická agentura (ESA) je mezinárodní vládní organizace podporující své členské státy, kterých je v současnosti 22, v oblasti kosmického a vědeckého výzkumu a technologií. Do jejích činností mimo jiné spadá plánování dlouhodobé vesmírné politiky, doporučování vesmírných cílů či koordinace evropského vesmírného programu.

„Toto rozhodnutí je další významný posun na poli kosmických aktivit pro Českou republiku a znovu dokazuje, jak důležitá je naše aktivní role v ESA i dalších mezinárodních organizacích,“ cituje tisková zpráva ministerstva dopravy šéfa resortu Martina Kupku.

Astronaut Svoboda

Kapitán Aleš Svoboda je bojovým pilotem Armády České republiky na základně v Čáslavi a létá s víceúčelovým bojovým letounem JAS-39 Gripen. Za sebou má studium dopravního inženýrství, vojenské techniky a následné doktorské studium, na němž se věnoval výzkumu letecké a raketové techniky.

Prošel i studiem na Air University of United States Air Force v Alabamě, uvádí o něm v jeho medailonku společnost ESA. Nyní se stal členem ESA Astronaut Class of 2022 na pozici astronauta, člena rezervního týmu. Jejich výcvik začne během roku 2023.

Je to poprvé od vstupu ČR do ESA v roce 2008, kdy byl Čech vybrán jako astronaut, respektive rezervní astronaut. Zároveň je to poprvé po 13 letech, co ESA nabírala nové rekruty.

„Vesmírně“ náročné výběrové řízení

„Výběrové řízení mělo šest kol. Přihlásil jsem se někdy na jaře loňského roku. První kolo, do kterého se přihlásilo nějakých 22–23 tisíc lidí, tak zahrnovalo screening životopisů, motivačních dopisů, různých dotazníků. Po něm se počet kandidátů výrazně omezil asi na nějakých 1400,“ cituje web ČT24 Svobodu.

Druhé kolo bylo zaměřeno na celodenní test výkonnostních, psychomotorických funkcí a dalších schopností uchazeče. Ve třetím kole se testovala psychologická stránka uchazeče a jeho schopnost fungovat v týmu a pod velkým stresem. Čtvrté kolo výběrového řízení byly rozsáhlé lékařské a zdravotní testy.

V kole pátém byli budoucí možní astronauti vystaveni pohovorům před komisí seniorních manažerů ESA a expertů na lidské zdroje a v posledním kole se ten nejužší výběr sešel se samotným generálním ředitelem, se šéfem ESA a s několika dalšími lidmi z oboru.

Hrdé Česko

Zpráva o velkém úspěchu českého pilota okamžitě obletěla svět a zanechala po sobě stopu na sociálních sítích. Gratulacemi nešetřili ani čeští politici, například ministryně obrany Jana Černochová.

Na twitteru se lidé k situaci pochvalně vyjadřují: „Velký respekt a gratulace,“ píše uživatel Michal. „Borec!“ doplňuje ho uživatel, který si říká Nezvaný host. Někteří z komentujících jsou ale skeptičtí, jestli má Svoboda vůbec reálnou šanci se do vesmíru podívat: „Tak to je mega úspěch! Ale účast na misi moc pravděpodobná není,“ upozorňuje uživatel Přemek.

Jestli se Aleš Svoboda do vesmíru opravdu podívá, nebo ne, je zatím ve hvězdách. Ovšem není pochyb, že se jedná o velkou událost pro něj i pro jeho zemi: „Mohl bych být součástí něčeho, co je významné. Něčeho, v čem vidím velký smysl. Zažít něco, co jsem dosud nezažil,“ cituje astronauta web ČT24.

Od něj jako od rezervního astronauta se nyní očekává, že se stane ambasadorem vesmírného programu v České republice a bude reprezentovat společnost ESA. Do vesmíru bude mít možnost letět, pokud vypadne někdo z nově vybraných astronautů, nebo bude třeba sestavit nový tým kariérních astronautů kvůli nové misi.

Zdroj: Czech Space Portal, ESA, Ministerstvo dopravy ČR, ČT24, Twitter, YouTube

Autor: Veronika Holcová



Související články