Ministerstvo kultury navrhlo osm kulturních památek povýšit na národní kulturní památky. Vláda návrh přijala

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zamek_jezeri
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

S účinností dne 1. července 2023 se z osmi kulturních památek České republiky stanou národní kulturní památky. Přidáním jednoho slova do statusu památky se ovšem mění spousta věcí, například možnost čerpání vyšších dotací od státu i z Evropských fondů nebo větší státní ochrana objektu.

Národní kulturní památky jsou ty kulturní památky, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, uvádí web Národního památkového ústavu. V současné době je jich v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 a nemusí se nutně jednat pouze o nemovitosti.

Ve středu 23. listopadu vláda podpořila návrh ministra kultury Martina Baxy a ve druhé polovině následujícího roku se na seznam přidá 8 dalších památek.

Národní kulturní památkou byly uznány čtyři nemovitosti v Jihomoravském kraji, dvě nemovitosti v kraji Ústeckém, jedna na Plzeňsku a jedna na Olomoucku.

Konkrétně se jedná o hrad Veveří, klášter augustiniánů s chrámem Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, zámek v Moravském Krumlově a zámek v Rosicích na jihu Moravy, dále o zámek Jezeří s arboretem a klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem v Ústeckém kraji. Mezi další povýšené památky patří klášter augustiniánů v Pivoni nedaleko hranic s Německem a zámek Plumlov ve stejnojmenné obci na Olomoucku.

Návrh Martina Baxy schválila vláda

„Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou,“ zdůvodnil v návrhu výběr památek ministr kultury Martin Baxa.

„Je dobře, že pokračujeme v zavedené praxi, která nám umožňuje rozšířit či obohatit spektrum našeho kulturního dědictví, ale i naše poznání o minulosti jako takové. Dnešní soubor národních kulturních památek je dalším významným dílem do mozaiky našeho historického vědění i souvislostí,“ dodal Baxa.

Veřejnost je nadšená

Dobrá zpráva se šíří rychle po sociálních sítích a lidé nešetří nadšenými komentáři: „Státní zámek Jezeří: Gratuluji! Poslední letošní prohlídka s panem zástupcem paní kastelánky byla naprosto skvělá a jedinečná. Rádi přijedeme znovu,“ píše pan Alex. Paní Markéta dodává: „Fantastická zpráva, konečně už nebude moci zámku Jezeří nikdo ublížit!“

Najdou se samozřejmě i tací, kteří na jednání vlády nahlížejí s despektem. Například diskutující Jaromír zprávu komentoval slovy: „To snad mělo být dávno památkou!! Je vidět, jak neschopné máme ministerstvo!“ Jakou památku konkrétně měl na mysli, ovšem neuvedl.

Zdroj: Národní památkový ústav, Ministerstvo kultury ČR, Vláda ČR, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články