Il Boemo zkusí zabojovat o Oscara. V pondělí ho vybrala Česká filmová a televizní akademie

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
il_boemo
Zdroj: Il Boemo

ČFTA každoročně vybírá kandidáta na Oscara do kategorie Nejlepší zahraniční film. V jejich hlasování zvolili snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo o českém hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi v hlavní roli s Vojtěchem Dykem. V českých kinech se snímek objeví již 20. října.

Po úspěchu nasazení filmu do programu 70. filmového festivalu ve španělském San Sebastianu sklízí český historický snímek další úspěch, bude bojovat o slavného Oscara. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybírala kandidáta na Oscara celkem z 15 hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty, uvádí tisková zpráva k tématu.

Soška za cizojazyčný film

Oscarový shortlist 15 zahraničních filmů bude zveřejněn 21. prosince 2022 a nominace budou vyhlášeny 24. ledna 2023. Datum slavnostního ceremoniálu v pořadí 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoveno na 12. března 2023, uvádí Akademie.

Zatím tedy není jisté, jestli film Il Boemo Americká akademie filmových umění a věd do finální nominace vůbec vybere. V kategorii Nejlepší cizojazyčný film mezi sebou tradičně soutěží 5 nejlepších přihlášených filmů, které nejsou v anglickém jazyce.

Il Boemo

Když se řekne Josef Mysliveček, řadě Čechů se jako první vybaví přezdívka Il divino Boemo – božský Čech, snad proto, že zdůrazňuje velký úspěch krajana v zahraničí. Pravdě ale toto přízvisko odpovídá jen z poloviny. V dobových dokumentech je doloženo, že v Itálii se Myslivečkovi říkalo Il Boemo, tedy Čech, uvádí k názvu oficiální web filmu.

Oblíbená legenda o božském Čechovi vychází z povídky spisovatele Jakuba Arbesa Il divino Boemo. Následně se spojení Il divino Boemo objevilo v názvu řady děl o Myslivečkově životě: od opery přes životopisný román až po televizní film.

Žádné dobové důkazy pro tuto přezdívku ale neexistují. Na skutečnosti, že Mysliveček byl jedním z nejoblíbenějších skladatelů v Itálii své doby a tamní posluchači jeho hudbu skutečně zbožňovali, to však nic nemění.

Do Čech historicky putovaly celkem tři sošky za nejlepší cizojazyčný film. Oscara dostal v roce 1965 film Obchod na Korze Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Akademie ocenila Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela. Zatím poslední cenu Academy of Motion Picture Arts and Sciences si z českých režisérů odnesl v roce 1996 Jan Svěrák za svého Kolju.

Zdroj: ČFTA, Facebook, Il Boemo, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články