V hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu bude mít světovou premiéru film Il Boemo. Hlavní roli ztvárnil Vojtěch Dyk

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
dyk_ilboemo
Zdroj: Profimedia

Mezinárodní filmový festivalu ve španělském San Sebastianu se letos bude konat od 16. do 24. září a jedná se o výroční sedmdesátý ročník. Festival patří mezi nejvýznamnější světové filmové festivaly a filmové ocenění, které uděluje odborná porota, má tvar mušle. Letos se na něm v hlavní soutěži představí film Il Boemo vyprávějící o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi.

Josef Mysliveček byl český hudební skladatel období pozdního baroka a klasicismu, který druhou polovinu svého života žil a tvořil hudbu v Itálii. Ačkoli po sobě zanechal mnoho děl, není veřejnosti až tak znám.

Jeho umění totiž bylo zastíněno genialitou Wolfganga Amadea Mozarta, ačkoli samotný Mozart k Myslivečkovi dle muzikologů i hudebních historiků vzhlížel. Nyní se čeští filmaři pokusí hudebníkův umělecký přínos oživit.

Scénář režiséra Petra Václava

Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění, představuje snímek režiséra Petra Václava filmový web ČSFD.

Tvůrci označují samotné zařazení historického filmu do programu tak prestižního filmového festivalu jako obrovský úspěch. Čeští diváci si ale na uvedení filmu Il Boemo budou muset ještě měsíc počkat. Do českých kin bude nasazen až 20. října letošního roku.

Tvůrci jsou velmi nadšeni

„Pro mě osobně je již samotné přijetí do hlavní soutěže na takto prestižním festivalu obrovská čest. Pevně ale doufám, že se náš film bude líbit nejen porotě v San Sebastianu, ale také všem filmovým divákům,“ uvádí v tiskové zprávě ze začátku srpna režisér a autor scénáře Petr Václav.

Jeho slova doplňuje producent Jan Macola: „Je to po těch přibližně deseti letech, po které jsme film chystali, natáčeli a dokončovali, velké zadostiučinění. Vnímám to jako odměnu za zcela bezprecedentní přípravu, ojedinělý důraz na historickou věrnost a také za maximální snahu o dobovost, se kterou jsme všichni ke snímku přistupovali.“

Hudba je zásadní pilíř filmu

Jelikož se jedná o film o hudebním skladateli z 18. století, tvůrci kladli velký důraz na hudební složku snímku. Nastudování a následnou interpretaci Myslivečkových děl svěřili věhlasnému pražskému baroknímu orchestru Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse.

„Pro potřeby filmu jsme v Pražské křižovatce a následně i v Itálii nahráli živě naprostou většinu árií, které se ve filmu objeví. Velkou část z nich uslyší diváci v té nejvyšší kvalitě vůbec poprvé od Myslivečkovy doby,“ popisuje Macola. Ve filmu se mihne několik známých a uznávaných umělců, jako například Simona Houda Šaturová nebo francouzský kontratenor Philipp Jaroussky, uvádí k obsazení hudební web Opera Plus.

Samotného Josefa Myslivečka si zahrál herec a zpěvák Vojtěch Dyk: „Hrát Josefa Myslivečka pro mě byla výzva a motivace jako pro herce i pro muzikanta. Jsem samozřejmě napjatý, jak jeho příběh přijme publikum u nás i v Evropě. Protože to si Mysliveček zaslouží, abychom znali jeho příběh,“ cituje tisková zpráva slova Vojtěcha Dyka.

Zdroj:  Il Boemo, San Sebastian, ČSFD, YouTube, Opera Plus

Autor: Veronika HolcováSouvisející články