Skupina Pink Floyd v minulosti vydala píseň na podporu Ukrajiny. Nyní spoluzakladatel skupiny Roger Waters hájí ruské jednání

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
roger_waters
Zdroj: James Jeffrey Taylor / Shutterstock

Roger Waters se v rozhovoru s moderátorem Michaelem Smerconishem z americké stanice CNN rozpovídal o konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a přetrvávajícím napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Obhajoval mimo jiné tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec a že situaci na Ukrajině svým jednáním nepomáhá.

Rozhovor zveřejnila stanice CNN a moderátor Michael Smerconish zpěváka a baskytaristu Rogera Waterse zeptal, proč při svém současném koncertním turné ukazuje podobiznu prezidenta Spojených států amerických Joea Bidena spolu s nápisem ‚válečný zločinec‘.

Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání.

„Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila,“ prohlásil mimo jiné Roger Waters. „Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím,“ dodal ještě Waters v duchu ruských tvrzení.

Waters komentoval i situaci na Tchaj-wanu

V současné době Čínská lidová republika (ČLR) prohlašuje Tchaj-wan za součást ČLR. To ale Tchaj-wan dle slov své prezidentky nehodlá akceptovat, a tak to mezi protivníky značně vře.

A i k tomuto probíhajícímu konfliktu měl umělec co říci: „Neobkličují Tchaj-wan! Tchaj-wan je součástí Číny. A to je absolutně akceptováno celým mezinárodním společenstvím od roku 1948, a pokud to nevíte, nečtete dost. Jdi si o tom přečíst,“ uvedl v rozhovoru.

Zbytek skupiny nesouhlasí

V současné době je Roger Waters na svém turné s názvem This Is Not A Drill. Zbytek skupiny Pink Floyd s jeho názory ale pravděpodobně nesouhlasí, protože v dubnu letošního roku zveřejnili skladbu Hey, Hey, Rise Up s vokálem ukrajinského pěvce Andriy Khlyvnyuka na podporu Ukrajiny, jak jsme psali zde.

Pozici hlavní postavy kapely zastával Waters až do roku 1985, kdy ze skupiny Pink Floyd odešel a vydal se na sólovou dráhu. Na svých koncertech však hraje především skladby od skupiny Pink Floyd a opakuje naživo i projekt The Wall. Na skladbě z dubna podporující Ukrajinu se tedy nijak nepodílel.

Zdroj: CNN, Twitter, President of Taiwan, Přehledně24, YouTube

Autor: Veronika HolcováSouvisející články